AMD – metoda diagnostyki

Age-related Macular Degeneration w skrócie AMD to zwyrodnienie plamki żółtej. To poważne schorzenie znacząco upośledza wzrok, a rozwija się powoli i bezboleśnie. Przybiera dwie postaci o różnym nasileniu objawów – suchą i wysiękową. Objawy mogą być podobne, jak przy innych schorzeniach oczu, dlatego AMD wymaga specjalistycznej diagnostyki OCT – optycznej tomografii komputerowej dna oka.
Ekspert z kliniki Vision-Med Okulistyka Lędziny mówi: OCT sprawdza się w diagnostyce, obserwacji przebiegu i sprawdzaniu efektów leczenia chorób siatkówki, w tym AMD.
OCT w diagnostyce chorób siatkówki oka
Rozwinięcie i przetłumaczenie akronimu AMD na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem niewiele Ci mówi, dlatego najpierw kilka słów o anatomii. Oko składa się z wielu połączonych ze sobą elementów. Oko spowija przezroczysta rogówka, która pełni bardzo ważną funkcję – odpowiada za skupianie światła. Tuż za nią znajduje się tęczówka – kolorowy pofałdowany obszar okalający źrenicę. Wyobraź sobie, że siatkówka znajduje się względem rogówki i tęczówki dokładnie po drugiej stronie oka. Plamka żółta położona jest równolegle do źrenicy. Położenie siatkówki sprawia, że jest trudniej dostępna w badaniu, niż pozostałe elementy oka. W diagnostyce chorób siatkówki tj. jaskra, AMD i zmiany cukrzycowe wykorzystuje się OCT – optyczną komputerową tomografię dna oka, wykonywaną w dobrych klinikach okulistycznych. Na czym polega OCT? Przypomina standardowe badanie okulistyczne. Najpierw do oka zakropiony zostanie płyn rozszerzający źrenice, który zadziała po ok. 15 minutach (lub dłużej). Nie jest to przyjemne, ale nie boli. Kiedy źrenice będą odpowiednio rozszerzone, specjalista zaprosi Cię przed aparat i poprosi o patrzenie nieruchomo w wyznaczony punkt. To również nie boli, jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Pozwala uzyskać przestrzenny przekrój siatkówki, co wprawnemu specjaliście pozwala postawić prawidłową diagnozę.
Optyczna komputerowa tomografia w diagnostyce AMD
Diagnostyka zwyrodnienia plamki żółtej – czyli czego? Plamka żółta znajduje się w centralnej części siatkówki. Ma największe spośród innych elementów oka zagęszczenie czopków, z czego wynika największa rozdzielczość widzenia. Kiedy wraz z wiekiem – zwykle ok. 50 roku życia – dochodzi do jej degeneracji, ostrość widzenia znacznie się pogarsza. Może dojść do problemów z czytaniem, wynikających z rozmazywania się obrazu w środkowym polu widzenia, widzenia zniekształconych linii, a nawet nierozpoznawania rysów twarzy. W celu wykonania diagnozy AMD wykonuje się optyczną komputerową tomografię oka. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej może opierać się na podaniu leków lub bardziej inwazyjnej terapii. Warto poddać swój stan konsultacji okulistycznej w dobrej klinice okulistycznej (nie wszystkie gabinety będą dysponowały odpowiednim sprzętem).
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
woj. łódzkie Lekarze - psychiatrzy91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14
-
Wojciech Osiński Prywatny Gabinet Lekarski
woj. opolskie Lekarze - neurolodzy45-221 Opole, Chabrów 58
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska DR N.Med.Danuta Jakubowska-Kowalska
woj. śląskie Lekarze - interniści42-575 Góra Siewierska, Górna 29
-
Hipokrates Centrum medycyny pracy
woj. śląskie Lekarze - medycyna pracy43-100 Tychy, gen. De Gaulle'a 49