Antybiotykowa kuracja – o tym należy pamiętać
Kuracja antybiotykowa potrafi uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Trzeba jednak pamiętać, że taka terapia nie leczy wszystkich dolegliwości. Dlatego antybiotyki należy przyjmować rozważnie – tak, by nie wyrządzić szkód w organizmie. O czym więc trzeba pamiętać?
Antybiotyki celują w bakterie
Antybiotyki to leki, które niszczą bakterie. Problem w tym, że celują nie tylko w szkodliwe drobnoustroje, ale również bakterie stanowiące naturalną florę bakteryjną pełniącą w organizmie ważną rolę. Dlatego antybiotyków nie można przyjmować pochopnie – tym bardziej, że drobnoustroje z czasem uodparniają się na działanie tych leków. Jeśli więc antybiotykowa kuracja będzie sposobem na wszelkie schorzenia, prędzej czy później żaden z antybiotyków nie pomoże.
Antybiotyki zażywaj wyłącznie pod kontrolą lekarza
Wiele osób ma tendencję do leczenia antybiotykami, które pozostały z poprzedniej kuracji. Okazuje się, że ich przyjmowanie – nawet w przypadku pozornie podobnej choroby – może być szkodliwe dla zdrowia. Nie tylko schorzenie nie zostanie wyeliminowane, ale układ odpornościowy ulegnie osłabieniu. Dlatego ważne jest, by antybiotyki przyjmować wyłącznie po konsultacji lekarskiej.
Prowadź kurację antybiotykową do końca
Po wprowadzeniu leczenia antybiotykami część pacjentów odczuwa wyraźną poprawę już po kilku dniach, efektem czego odstawia leki. Jest to jednak postępowanie nieprawidłowe, ponieważ każdy antybiotyk należy przyjmować do końca. W ten sposób wyeliminowane zostaną wszystkie bakterie wywołujące chorobę, co pozwoli zapobiec nawrotowi schorzenia.
Przestrzegaj zalecanych godzin dawkowania
Antybiotyki przyjmuje się w konkretnych odstępach czasowych, dzięki czemu w organizmie utrzymywane jest stałe stężenie substancji aktywnej. Jest to niezwykle istotne dla powodzenia kuracji, ponieważ spóźnienie się z dawką powoduje spadek składnika czynnego, co zwiększa ryzyko namnażania się bakterii chorobotwórczych.
Jeżeli jednak zdarzy się zapomnieć o dawce, należy przyjąć ją jak najszybciej, a kolejną – w porze wyznaczonej zgodnie z poprzednim dawkowanie. Nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki antybiotyku!
Antybiotyk popijaj wodą niskozmineralizowaną
Antybiotyki podawane doustnie należy popijać wodą – najlepiej niskozmineralizowaną. Nie jest wskazane natomiast popijanie leków sokami z owoców cytrusowych, mlekiem oraz napojami mlecznymi. Są to płyny, które ograniczają wchłanianie antybiotyku, w efekcie czego obniżają skuteczność leczenia.
Warto także pamiętać, by posiłki mleczne jadać na kilka godzin przed zażyciem antybiotyku lub kilka godzin po nim. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pełna dawka leku działa aktywnie w organizmie.
Antybiotyk połykaj
Niektóre antybiotyki zamknięte są w dużych i trudnych do połknięcia kapsułkach. Jednak pod żądnym pozorem nie można wysypywać zawartości kapsułki ani też rozgryzać leku. Jeśli trafiają do żołądka bez żadnej osłony, mogą zostać zniszczone przez kwas solny. W efekcie skuteczność działania antybiotyku będzie wyraźnie zmniejszona.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana