Bakteriobójcze i wirusobójcze działanie promienników UV-C
Każda placówka medyczna – niezależnie, czy działa prywatnie, czy jest oddziałem państwowym – musi zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. Dotyczy to między innymi odpowiedniej ochrony przed zakażeniami o charakterze epidemiologicznym. Jak w skuteczny sposób zagwarantować należyty poziom bezpieczeństwa? Sprawdź, czy stosowanie promieniowania z UV-C za pomocą specjalnych lamp umożliwia niwelowanie bakterii i wirusów.
Jak chronić personel i pacjentów przed zakażeniami?
Istnieje wiele sposobów gwarantujących ochronę przed zakażeniem bakteriami i wirusami. Jednak jednym z najskuteczniejszych jest bez wątpienia możliwość skorzystania z promieniowania ultrafioletowego, czyli promieniowania UV. Promieniowanie tego typu dzieli się na trzy podstawowe obszary:
- UV-A o długości fal 400-315 nm,
- UV-B o długości fal 315-280 nm,
- UV-C o długości fal 280-100 nm.
- Przykładów wykorzystania promieniowania UV w medycynie jest wiele. Szczególnym przypadkiem jest promieniowanie UV-C, które ma działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Mankamentem jednak jest to, że obecnie stosowane promieniowanie o długości fali ok. 254 nm jest szkodliwe nie tylko dla drobnoustrojów, ale też dla człowieka czy innych organizmów żywych. Należy pamiętać, że jeśli stosujemy lampy UVC typu "otwartego", czyli takie w których promiennik jest widoczny - nie może być w ich otoczeniu żadnych organizmów żywych (podczas użycia takiej lampy). Lampy przepływowe mogą być używane w obecności ludzi – zaznacza Aleksander Warwocki, właściciel firmy AQVA-LIGHT.
W jaki sposób działa lampa bakteriobójcza z promieniowaniem UV?
Lampy bakteriobójcze wykorzystujące emisję promieniowania UV stosuje się w medycynie od wielu lat. Według przeprowadzonych badań promieniowanie umożliwia skuteczną dezynfekcję obszarów medycznych. Najskuteczniejsze jest promieniowanie mieszczące się w zakresie od 250 do 265 nm, czyli UV-C. Umożliwia ono skuteczną eliminację wszelkiego rodzaju bakterii, grzybów oraz wirusów, zapewniając tym samym zdezynfekowane, czyli bezpieczne powietrze czy powierzchnię.
Przy stosowaniu lampy z promieniowaniem UV-C należy jednak przestrzegać odpowiedniego czasu naświetlania. Zbyt krótkie naświetlanie powierzchni może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Należy też dobrać odpowiednią moc promiennika UVC do powierzchni, która ma być dezynfekowana lub przy mniejszej mocy zastosować odpowiednio dłuższy czas naświetlania.
Gdzie najczęściej stosuje się lampy UV-C?
Lampy z promieniowaniem UV-C wykorzystuje się tak naprawdę w dowolnym miejscu. Warunkiem jest jednak to, aby przestrzegać zaleceń wymienionych przez producenta względem samego ich użycia. Najczęściej stosuje się je do sterylizowania:
- szpitali,
- przychodni,
- laboratoriów,
- aptek,
- gabinetów kosmetycznych.
Ostatnio jednak coraz częściej dezynfekuje się w ten sposób sklepy, transport publiczny, czy nawet domy i mieszkania.
Lampy z promieniowaniem UV-C dzieli się ze względu na ich sposób działania. Wyróżnia się lampy bezpośredniego kontaktu, przepływowe oraz dwufunkcyjne.
Czy warto wybrać lampy do dezynfekcji z promieniowaniem UV?
Zapewnienie odpowiedniego poziomu odkażania w placówkach medycznych jest konieczne, a przede wszystkim określają tę kwestię przepisy prawne. Warto jednak zaznaczyć, że z lamp można korzystać nie tylko w oddziałach szpitalnych, czy gabinetach lekarskich. Znajdują one użycie w wielu innych miejscach. Najważniejsze jest jednak to, aby dopasować model urządzenia do zapotrzebowania, oraz dokładne przestrzegać instrukcji dołączonej do sprzętu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana