Chrapanie

Spis treści
Statystyki wskazują, że z chrapaniem boryka się nawet 30% populacji. Jest to przypadłość uciążliwa, z której skutkami zmagają się także osoby śpiące w pobliżu. I chociaż takie „nocne koncerty” same w sobie w sposób bezpośredni nie zagrażają życiu, nie można tego problemu bagatelizować.Przyczyny
Chrapanie pojawia się na skutek wibracji języczka i podniebienia miękkiego, które powstają podczas wdechu. Jest to spowodowane zwiotczeniem mięśni twarzy, jamy ustnej i gardła w czasie snu (szczególnie przy zażywaniu niektórych leków oraz spożyciu nadmiernej ilości alkoholu). W efekcie dochodzi do zapadania się tkanek miękkich, które są pozbawione mięśniowego napięcia. To z kolei zmniejsza „tunel” dla powietrza, co – przy stałej objętości wdechu – powoduje przyspieszenie prędkości przepływającego powietrza.Na intensywność chrapania wpływa pozycja spania. „Nocne koncerty” są najczęściej domeną osób śpiących na wznak – w takim ułożeniu podniebienie i język znacznie częściej się zapadają, utrudniając w ten sposób przepływ powietrza. Na chrapanie narażone są również osoby z nadwagą – tłuszcz odkłada się także wokół podniebienia, efektem czego jest zwiększenie jego ciężaru.
Chrapanie bardzo często występuje z powodu zaburzeń drożności nosa, czego przyczyną może być skrzywiona przegroda nosowa, polipy, obrzęk tkanek z powodu alergii lub przeziębienia. Także przerost migdałków oraz wydłużone podniebienie miękkie mogą odpowiadać za „nocne koncertowanie”.
Objawy
Chrapanie daje dość charakterystyczne objawy. Jest to przede wszystkim typowy dźwięk, będący efektem wibracji.Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy chrapanie jest objawem bezdechu sennego. Wówczas dochodzi do zaniku przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W efekcie dochodzi do ustania czynności mięśni oddechowych. W wielu przypadkach może prowadzić to do śmierci.
Leczenie
Niestety nie istnieje jednak skuteczna i uniwersalna metoda na to, by wyeliminować chrapanie. Tutaj sprawdza się przede wszystkim testowanie wszystkich możliwych sposobów. Zalicza się do nich m.in.:- zrezygnowanie z przyjmowania alkoholu przed snem,
- zasypianie w innej pozycji niż na wznak, np. bokiem czy na brzuchu,,
- unikanie przyjmowanie leków nasennych i uspokajających,
- redukcja masy ciała, jeśli mamy do czynienia z nadwagą,
- krople do nosa, płukanki oraz inne środki udrażniające nos.
Niekiedy, by wyeliminować chrapanie, koniecznością jest usunięcie przerośniętego migdałka, zmniejszenie masy podniebienia miękkiego i języczka. Zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, jest mało inwazyjny – trwa ok. 20-40 minut.
Jeżeli chrapanie jest objawem bezdechu sennego (co można zdiagnozować, wykonując polisomnografię), wówczas wystarczy zakupić specjalną maskę do oddychania.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stanisław Jurkowski Prywatny gabinet ortopedyczny
woj. kujawsko-pomorskie Lekarze - ortopedzi87-800 Włocławek, Łąkowa 3
-
Małgorzata Muzolf Prywatny Gabinet Lekarski
woj. warmińsko-mazurskie Lekarze - kardiolodzy10-444 Olsztyn, Pana Tadeusza 6 lok. 2
-
Centrum Podologiczne Olha Prokopenko Zdrowa Stopa
woj. dolnośląskie Podologiczne usługi50-419 Wrocław, gen. Romualda Traugutta 123
-
Joanna Tabora-Ciszewska Prywatny Gabinet Endokrynologiczny
woj. opolskie Lekarze - endokrynolodzy45-056 Opole, Kośnego 36 lok. 1