Co ile należy powtarzać badania kierowców?
Badania kierowców są wymagane i określone w ustawie o transporcie drogowym. Celem takich badań jest potwierdzenie przez lekarza braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów samochodowych dla wszystkich kategorii. Potwierdzenie wydaje się w formie zaświadczenia i dotyczy zarówno amatorskiego, jak i zawodowego prawa jazdy. Zakres badań do uzyskania zaświadczenia różni się w zależności od kategorii prawa jazdy i dodatkowych wskazań. Kiedy trzeba powtórzyć badania kierowcy?
Kiedy trzeba powtórzyć badania kierowcy?
Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, każdy kierowca prawo jazdy może mieć wydane na okres 15 lat. Orzeczenie lekarskie czasem nie posiada żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o sam termin ważności uprawnień kierowcy. Nie oznacza to jednak, że decyzja o tym, czy i kiedy należy powtórzyć badania kierowców, zależy wyłącznie od lekarza wydającego orzeczenie. Ustawa wprowadzająca termin ważności prawa jazdy odwołuje się wyłącznie do administracyjnego charakteru terminu ważności dokumentu, a nie do terminu wygaśnięcia uprawnień. Ustawa nie wprowadza żadnych ograniczeń w postaci dokładnego terminu, w którym muszą zostać ponownie wykonane badania. Decyzja pozostawiona jest lekarzowi orzekającemu.
Badania lekarskie kierowców to obowiązek, któremu podlegają kierowcy, przedsiębiorcy wykonujący przewóz drogowy, instruktorzy, egzaminatorzy, kierowcy pojazdu uprzywilejowanego oraz kierujący tramwajem. W przypadku kierowców do 60. roku życia badania muszą być wykonywane co 5 lat, a kierowców powyżej 60. roku życia co 30 miesięcy. Osoby, które otrzymały skierowanie na badanie z Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego, nie muszą mieć orzekanego terminu kolejnego badania. W sytuacji, gdy otrzymają ponowne skierowanie z takich instytucji, badanie należy powtórzyć w całości.
Dlaczego badania kierowców są tak istotne?
Badanie lekarskie kierowców umożliwia ocenienie stanu zdrowia danej osoby do prowadzenia pojazdów. Zazwyczaj taka czynność jest formalnością, która trwa kilkanaście minut ale jest bardzo ważna. Badania lekarskie dają 100% pewność, że kierowca może prowadzić pojazd. Przebiegają zazwyczaj sprawie pod warunkiem, że dana placówka wykonująca badania daje możliwość dostępu do lekarzy różnych specjalizacji. Konsultacja laryngologiczna, okulistyczna i neurologiczna wykonana w jednym miejscu to gwarancja sprawnego i szybkiego badania.
Jak mówi ekspert z Centrum Medycyny Pracy „Hipokrates”, które oferuje badania kierowców: Pomimo tego, że do regularnego wykonywania badań zobowiązani są kierowcy zawodowi, to istnieją sytuacje, w których do specjalisty muszą udać się także ci, którzy nie prowadzą samochodu zarobkowo. Bezwzględnie trzeba powtórzyć badania w sytuacji, gdy kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy za kierowanie pojazdu pod wpływem alkoholu. Badania psychologiczne kierowców, którzy utracili w przeszłości prawo jazdy, zawiera elementy, których nie ma w obowiązkowych badaniach dla osób wykonujących zawód kierowcy.
Badania lekarskie dla kierowców to obowiązek, który pozwala ocenić stan zdrowotny danej osoby do kierowania pojazdem. Jest to więc czynność, która wpływa na bezpieczeństwo kierującego i uczestników ruchu drogowego. Aby mieć pewność, że badania zostaną przeprowadzone w należyty sposób, należy skorzystać z oferty jedynie profesjonalnych Centrów Medycyny Pracy. Współpraca z najlepszymi specjalistami i różnorodna oferta badań to gwarancja sprawnego badania kierowców.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana