Co można ustalić na podstawie topografii rogówki?
Jednym z ważniejszych elementów układu optycznego oka jest rogówka. To ona załamuje i skupia promienie świetlne, które wpadają do oka, co umożliwia wyraźne widzenie. Wszelkie nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu powodują zatem duży dyskomfort i przekładają się na problemy ze wzrokiem. Z tego powodu bardzo ważna jest możliwość diagnostyki, którą umożliwia topografia rogówki. Dowiedz się, co można ustalić na jej podstawie.
Na czym polega topografia rogówki?
Topografia rogówki (mapa rogówki) to badanie służące do zobrazowania kształtu rogówki, które rozwinięto na podstawie keratometrii. Ta technika diagnostyczna pozwala na wykonanie precyzyjnej analizy przedniego odcinka oka. W nowoczesnych ośrodkach okulistycznych badanie przeprowadza się z wykorzystaniem obrotowej kamery Scheimpfluga, dzięki czemu uzyskuje się obraz struktury oka – grubości i krzywizny rogówki oraz głębokość komory przedniej. Ponadto, możliwe jest dokonanie oceny stopnia zmętnienia soczewki. Nowoczesny topograf rogówkowy przedstawia zebrane dane w formie tzw. mapy rogówki, obrazując kolorami powstałe zmiany oraz dokładną lokalizację i stopień ich zaawansowania. Jest to badanie bardzo precyzyjnie, które pozwala nie tylko wykryć chorobę, ale również stale ją monitorować, co przekłada się na dobór optymalnych metod leczenia. Co więcej, przebiega ono bardzo szybko. Wystarczy zaledwie kilka sekund, by uzyskać gotowy obraz o wysokiej rozdzielczości.
Jakie schorzenia diagnozuje topografia rogówki?
Topografia rogówki jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych przy stożku rogówki. Dzięki niej można zdiagnozować stożek rogówki już we wczesnym stadium choroby. Oprócz tego mapa rogówki jest także pomocna przy innych schorzeniach rogówki jak dystrofie, keratopatie, co potwierdza okulista z Chorzowa.
Topografia to wartościowa metoda diagnostyczna przy badaniu przedoperacyjnym zaćmy, doboru soczewek kontaktowych jak wszczepianych do oka. Jest ona również niezbędna podczas planowania laserowej korekcji wad wzroku, wyjaśnia nasz rozmówca.
Dzięki topografii rogówki z dużą dokładnością można także dobrać soczewki kontaktowe. Nowoczesne topografy wyposażone są w najnowsze, stale aktualizowane oprogramowanie przeznaczone do indywidualnego projektowania soczewek kontaktowych twardych gazoprzepuszczalnych. Dzięki temu możliwe jest wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych soczewek i wyrównanie wszystkich wad wzroku, nawet tych spowodowanych poważnymi urazami. Nie ulega zatem wątpliwości, że topografia rogówki to bardzo przydatna metoda diagnostyczna o powszechnym zastosowaniu w okulistyce.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana