Co należy wiedzieć o leczeniu cieśni nadgarstka?
Nasze nadgarstki są czasem narażone na nadmierne obciążenia, z czego do końca nie zdajemy sobie sprawy. Ryzyko wzrasta między innymi podczas długotrwałego pisania na klawiaturze, które obecnie dotyczy tak wielu osób. Skutkiem nadwyrężania rąk może być tak zwana cieśń nadgarstka. Czym się ona charakteryzuje i jak z nią walczyć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym objawia się cieśń nadgarstka?
Dolegliwości związane z kończynami górnymi są z reguły bardzo uciążliwe – w końcu tych części ciała używa się niemal bez przerwy do niezliczonych czynności. Właśnie dlatego mogą one być często nadto forsowane, co nie wpłynie dobrze na ich stan. Wówczas konieczne może się okazać leczenie cieśni nadgarstka.
Przeczytaj również: Jak przebiega leczenie stożka rogówki?
Wspomniane schorzenie charakteryzuje się dyskomfortem w okolicy kciuka i palca wskazującego. Z czasem dolegliwości mogą się stawać coraz bardziej uciążliwe, w końcu pojawi się także ból. Niestety rozwijający się zespół cieśni nadgarstka może prowadzić także do osłabienia, a nawet do zaniku mięśni ręki. Problem ten jest powodowany przede wszystkim przez wykonywanie zadań polegających na długotrwałym powtarzaniu tych samych ruchów dłoni. Mowa między innymi o różnego rodzaju pracach ręcznych czy o grze na instrumentach muzycznych.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się lekarz proktolog?
Co więcej, stan nadgarstka mogą pogarszać niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy reumatyzm. Problemy związane z rękami mogą być naprawdę uciążliwe (zwłaszcza że dotyczą kończyn dominujących), dlatego warto jak najszybciej zacząć je zwalczać, aby zwiększyć swój komfort i uniknąć bólu.
Przeczytaj również: Jak leczy się polipy macicy?
Jak leczy się cieśń nadgarstka?
Aby pozbyć się problemu cieśni nadgarstka, potrzebna jest najpierw specjalistyczna diagnostyka. Jednym ze sposobów na skontrolowanie stanu ręki jest USG, jednak wybór konkretnej metody jest zależny od lekarza. Leczeniem cieśni nadgarstka zajmują się między innymi neurolodzy, na przykład ci pracujący w Centrum Medycznym im. Janusza Mierzwy. Na sposób walki z problemem ma wpływ stopień zaawansowania schorzenia. Jeśli nie jest on zbyt duży, cieśń nadgarstka można zlikwidować za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Przydatne mogą się też okazać leki oraz akcesoria medyczne przeznaczone do tego celu. Niestety czasem konieczne jest również leczenie operacyjne.
Warto udać się do specjalisty od razu po zauważeniu niepokojących sygnałów. W ten sposób będzie można zacząć leczenie jeszcze zanim dolegliwości się nasilą. Cieśń nadgarstka utrudnia wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności, dlatego zdecydowanie nie należy bagatelizować tego problemu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana