Czy bąblowica jest wyleczalna? Objawy, przyczyny i leczenie
Bąblowica to choroba, którą przenoszą zwierzęta i ich odchody. Dlatego zbierając owoce w lesie, należy je dokładnie potem umyć. Inaczej może dojść do zakażenia tasiemcem bąblowcowym. Jest szczególnie groźne, gdyż w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Czy bąblowica jest wyleczalna? Jak się ją diagnozuje? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Czym jest bąblowica?
Bąblowica wywołana przez tasiemca bąblowcowego jest pasożytniczym schorzeniem, którego nosicielami są mięsożerne zwierzęta, z reguły lisy. Larwa tasiemca wieńcogłowego umiejscawia się po zarażeniu w wewnętrznych narządach człowieka. Objawem są kliniczne guzki, a więc torbiele. Znajdują się one najczęściej w:
- wątrobie
- płucach
- mózgu
- nerkach
- śledzionie
- kościach
- oku
W jaki sposób można się zarazić bąblownicą?
Zarazić się tasiemcem bąblowcem można poprzez połknięcie jaj bąblowca. Zwykle znajdują się w odchodach ostatecznych żywicieli. Dlatego należy uważać na kontakt z sierścią psa czy nieumyte owoce leśne. Szczególnie narażeni na zakażenie są:
- myśliwi
- rolnicy
- garbarze skór
- leśnicy
- zbieracze chrustu
W tej grupie znajdują się także zbieracze leśnych owoców.
Jakie są objawy bąblowicy?
Objawy bąblowicy są trudne do zdiagnozowania. Wszystko zależy od miejsca, ilości i wielkości torbieli. W przypadku dużych zmian czy znajdujących się w gorszym miejscu przyspieszają one objawy. W sytuacji, gdy bąblowica jest zlokalizowana w wątrobie, dochodzi do uczucia dyskomfortu i pełności. Towarzyszy temu ból, nudności czy powiększenie wątroby. Może także dojść do żółtaczki mechanicznej. Zlokalizowane w innych narządach skutkują:
- kaszlem
- dusznością
- pluciem krwią
- dolegliwościami w klatce piersiowej
- bólami głowy
- padaczką
- patologicznym złamaniem kości
Pęknięcie torbieli może w rezultacie wywołać wstrząs anafilaktyczny. W niektórych przypadkach rezultaty mogą przypominać oznaki ropnia wątroby. Nieleczona bąblowica wielokomorowa skutkuje:
- marskością i niewydolnością wątroby
- wyniszczeniem organizmu
- krwotoku z żylaków przełyku
- śmiercią
Diagnoza i leczenie
Podejrzewasz u siebie bąblowicę? Koniecznie udaj się do lekarza internisty. Zleci wykonanie badania serologicznego. Podczas badania szuka się przeciwciał klasy IgG w surowicy krwi. Następnie przeprowadza się test western blot. W sytuacji, gdy wymagany jest zabieg operacyjny, wykonuje się badanie histologiczne materiału śród- i pooperacyjnego. Dotyczy to bąblowicy jednojamowej. Ponadto potrzebne będą badania obrazowe:
- USG
- RTG
- tomografia komputerowa
- rezonans magnetyczny
Zwykle w ramach leczenia wymagana jest obserwacja oraz monitoring zmian. W innym przypadku przeprowadza się leczenie w specjalnych ośrodkach. Do podstawowego sposobu leczenia zalicza się leczenie farmakologiczne oraz operacja poprzez usunięcie torbieli.
W celu zapobiegnięcia choroby myj ręce oraz artykuły spożywcze. Odrobaczaj psy i unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami.
Czy bąblowica jest wyleczalna? Czyli co robić po zakończeniu leczenia
W sytuacji, gdy ma miejsce bąblowica jednokomorowa, rokowania są dobre. Rzadko kiedy zdarzają się nawroty. Gorzej jest w przypadku zlokalizowania choroby w mózgu. Warto wiedzieć, że przed wdrożeniem do leczenia mebendazolu i albendazolu zwykle pacjenci umierali w ciągu 10 lat. W dzisiejszych czasach jest lepiej, jednak wymagana jest opieka lekarska.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana