Czy kaszaki są groźne i należy je usuwać?

Spis treści
- Czym jest kaszak i co przyczynia się do jego powstawania?
- Jak wygląda kaszak?
- Co warto wiedzieć o usuwaniu kaszaków?
- Metody usuwania kaszaków
Kaszaki to zmiany skórne w postaci grudek wypełnionych treścią. Ich powstawanie uzależnione jest od różnych czynników. Czy zmiana jest bolesna i może wiązać się z wystąpieniem poważnych chorób skórnych? Czy można lub trzeba je usuwać?
Czym jest kaszak i co przyczynia się do jego powstawania?
Kaszak tworzy się w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Jego przyczyną jest zaczopowanie ujścia mieszka włosowego, w wyniku czego dochodzi do gromadzenia złuszczonego naskórka i sebum w tym miejscu. Efektem jest torbiel z płynną lub półpłynną treścią w kolorze żółtym, lub białym. Do takiego stanu może dojść z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest nieprawidłowa higiena osobista, w wyniku której powstaje kaszak rzekomy. Drugą jest podłoże genetyczne, w wyniku któego powstają kaszaki prawdziwe.
Przeczytaj również: Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?
Jak wygląda kaszak?
Na skórze pojawia się wypukłość. Zmiana wystaje poza jej poziom, może różnić się kolorem od zdrowych tkanek. Guzek może być twardy lub miękki w dotyku i osiągać od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów średnicy. Zmiana powstaje najczęściej w okolicy owłosionych części ciała. Guzek jest bezbolesny i można go przesuwać pod palcami.
Przeczytaj również: Liszajec zakaźny
Co warto wiedzieć o usuwaniu kaszaków?
Kaszaki to zwykle niegroźne zmiany skórne i usuwane są przede wszystkim ze względów estetycznych. Ich wygląd często wywołuje dyskomfort u pacjentów, dlatego korzystają z laserowego usuwania zmian w celu likwidacji problemu. Niektóre torbiele poddawane są analizie histopatologicznej pod kątem nowotworu. Należą do nich zmiany o dużej średnicy, które po usunięciu wracają z objawami infekcji.
Metody usuwania kaszaków
Wśród najpopularniejszych i najbardziej skutecznych wymienia się metodą laserową. Zabieg można przeprowadzić tylko wtedy, gdy nie doszło do zakażenia cysty podskórnej. Jak wyjaśnia gabinet laseroterapii Lasermedica, usuwanie zmian skórnych przeprowadza się przy użyciu lasera Erbowo-Yagowego. Kaszaki usuwane są poprzez oddziaływanie światła lasera, które doprowadza do odparowania tkanki zmienionej chorobowo, pozostawiając w miejscu zabiegowym tkankę zdrową. Krótki okres regeneracji naskórka i możliwość powrotu do wykonywania codziennych obowiązków natychmiast po zabiegu sprawiają, że metoda jest chętnie wybierana przez pacjentów.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Lekarze - ortopedzi05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34
-
Pozytyw-Ka Centrum rozwoju i wsparcia psychologicznego
woj. dolnośląskie Lekarze - psychiatrzy55-100 Trzebnica, Polna 33
-
Medyk Spółka cywilna
woj. lubelskie Lekarze - medycyna pracy21-500 Biała Podlaska, Królowej Jadwigi 2
-
Hnidec Orest Dr Nauk Med. Specjalistyczny Ośrodek Diagnostyki Gastrologicznej
woj. podlaskie Lekarze - gastrolodzy15-027 Białystok, Ogrodowa 19