Czy usuwanie ósemek zawsze jest konieczne?
Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości stosunkowo często się psują, a ból temu towarzyszący może okazać się nie do zniesienia. Czy w takim przypadku niezbędne jest ich usunięcie? Czy może pozbyć się ich już na samym początku po ich wyrośnięciu? Poznaj odpowiedzi na te pytania i sprawdź, dlaczego ósemki są zębami problematycznym. Zapraszamy do lektury.
Problematyczne ósemki
Zęby mądrości są najdalej położonymi zębami w szczękach, co może utrudniać dbanie o ich higienę. W skutek tego w ich okolicy najczęściej gromadzą się resztki pokarmu, które nie zawsze całkowicie są usuwane w trakcie szczotkowania zębów. Najczęściej jest to przyczyną rozwoju bakterii i próchnicy zęba, co wywołuje ból i dalsze jego psucie. Dolegliwości bólowe to przeważnie ostatni dzwonek, żeby zgłosić się na wizytę do dentysty. W klinice stomatologicznej Dentologia można bezproblemowo umówić się do specjalisty, który zbada wszystkie zęby i w razie potrzeby rozpocznie dalsze leczenie.
Kiedy usuwanie ósemek jest konieczne?
Usunięcie ósemek jest konieczne, gdy wszelkie metody leczenia nie pomagają, a ból staje się ciężki do zniesienia. Osobą zlecającą ich ekstrakcję jest dentysta, który potrafi rzetelnie ocenić stan zęba. Wówczas pacjent proszony jest o wykonanie badań, które umożliwią sprawne przeprowadzenie zabiegu, np. pantomogramu lub tomografii komputerowej.
Powodem do usunięcia ósemek mogą okazać się też nieprawidłowości okluzyjne. Mogą objawiać się one bólami w okolicy szczęk, twarzy, zgrzytaniem zębami i kruszeniem się zębów. Inną przyczyną konieczności przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji ósemek może być brak dla nich miejsca w jamie ustnej, co skutkuje nawracającymi stanami zapalnymi dziąsła i towarzyszącymi uporczywymi dolegliwościami bólowymi.
Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?
Należy wiedzieć, że jeśli dentysta nie zleci usunięcia ósemek, nie należy tego robić na własne życzenie. Nie wskazane jest usuwanie zębów mądrości, gdy nie towarzyszą im objawy bólowe oraz gdy są całkowicie zdrowe. Jednak gdy ósemki wymaga usunięcia warto poznać przebieg całego zabiegu.
Na początku pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Niekiedy pacjenci decydują się na wykonanie ekstrakcji zęba pod narkozą. Najczęściej stosuje się ją podczas usuwania większej ilości ósemek. Znieczulenie lub narkoza umożliwia bezstresowe wykonanie zabiegu. Po podaniu znieczulenia dentysta za pomocą specjalistycznych narzędzi usuwa ząb. Niekiedy po zabiegu konieczne jest założenie szwów wraz ze specjalnym opatrunkiem, co przyspieszy proces gojenia.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana