Czym jest wodobrzusze?

Wodobrzusze to dolegliwość związana z nadmiarem płynu w jamie otrzewnej. Czym się w zasadzie objawia? Czy istnieją jakieś powikłania? Co przyczynia się do jego powstania? Gdzie się gromadzi płyn w jamie brzusznej i co to w ogóle oznacza? Jak przebiega właściwie leczenie wodobrzusza? Jakie występują skutki uboczne? Odpowiadamy na Twoje pytania w naszym artykule!
Czym jest wodobrzusze?
Wodobrzusze to choroba, którą powoduje nadmiar gromadzącego się w jamie otrzewnej płynu. Maksimum to 150 mililitrów. Jest objawem wielu schorzeń. Warto wiedzieć, że w jamie otrzewnej gromadzi się płyn surowiczy. Składa się z białka, sodu, potasu czy glukozy. Jeśli w płynie wykryje się neurofile, będzie to oznaczało zakażenie. Jeśli będą to etrocyty zwiększa się ryzyko występowania nowotworu.
Objawy wodobrzusza
Wodobrzusze dzieli się na 3 rodzaje:
- I stopnia – łagodny przebieg, diagnozowany dopiero przez badanie USG
- II stopnia – umiarkowany rodzaj, obwód brzucha jest zwiększony, wyczuwalny płyn i zwiększenie masy ciała
- III stopnia – polega na problemach z przemieszczaniem się. Brzuch jest napięty i duży, pępek gładki, a przez skórę prześwitują naczynka.
Przy współwystępujących chorobach układu pokarmowego choroba objawia się mdłościami, wymiotami, odbijaniem, pieczeniem w przełyku czy wzdęciami. W sytuacji marskości wątroby wodobrzusze prowadzi do żółtaczki, ginekomastii czy świądu skóry. Nierzadko nogi mogą być obrzęknięte.
Przyczyny wodobrzusza
Przyczyny wodobrzusza składają się na:
- Niewydolność krążenia – zastoinową
- Schorzenia połączone z nadciśnieniem – we wrotnym układzie
- Niewydolność nerek
- Zakrzepica żyły wrotnej
- Ciężki odpływ chłonki
- Stany zapalne – różnego pochodzenia
- Marskość wątroby
- Oparzenia
- Obrzęki głodowe
- Rak – w obrębie jamy brzusznej lub miednicy
- Dolegliwości brzuszne
- Leczenie przypadłości
Aby zdiagnozować przypadłość, potrzebne jest badanie fizykalne jamy brzusznej. Stosuje się najczęściej badanie palpacyjne. Często w ustaleniu choroby pomocne jest badanie USG lub tomografia komputerowa miednicy i jamy brzusznej. Badanie fizykalne pozwoli ustalić umiarkowane lub zaawansowane wodobrzusze. Nierzadko wykonuje się jeszcze badanie obrazowe.
Leczenie wodobrzusza sprowadza się do zażywania leków moczopędnych. Wskazana jest także dieta niskosodowa. Warto skonsultować się w tej sprawie z dietetykiem. Ponadto należy upuścić płyn w jamie brzusznej. Dotyczy to bolesnych i napiętych warstw brzusznych i powiązaną z nią dusznością. Często potrzebne jest leczenie współczynników, a więc zaburzenia krzepnięcia krwi czy małego stężenia albumin. W przypadku współwystępowania nowotworu konieczne będzie leczenie chirurgiczne, radioterapia lub chemioterapia. Jeśli zdiagnozowano dodatkowo niewydolność krążenia, wówczas przeprowadza się leczenie przyczynowe i objawowe. Ponadto konieczne jest uzupełnienie albumin.
Powikłania
Do powikłań wodobrzusza zalicza się duszność, która jest skutkiem ucisku na przeponę poprzez nadmiar płynu w jamie brzusznej. Bakterie nierzadko przemieszczają się z jelita do płynu w jamie brzusznej. Powoduje to bakteryjne zapalenie otrzewnej. Często współwystępują obrzęki nóg. Płyn pojawia się w jamie opłucnej.
W przypadku nakłucia jamy otrzewnej może być diagnostyczne lub lecznicze. W zabiegu używa się cienkiej igły oraz plastikowego drenu. Do powikłań zaliczają się krwiak i krwawienie jamy otrzewnej czy nakłucie pęcherza moczowego lub jelita. Ryzyko zapalenia jamy otrzewnej pojawia się wtedy, kiedy pozostawiło się dren.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Słomski Ryszard, prof. Laboratorium genetyki molekularnej
woj. wielkopolskie Laboratoria - usługi60-195 Poznań, Szeherezady 100