Czym zajmuje się protetyka?

Spis treści
- Czym jest protetyka
- Dlaczego uzupełnianie ubytków zębowych jest ważne?
- Jak uzupełnia się ubytki zębowe?
Ubytki zębowe to powszechny, choć często ignorowane problemy – brak odpowiedniego ich leczenia nie tylko niekorzystnie odbija się niekorzystnie na wyglądzie zewnętrznym pacjentach, ale może również prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Czym jest protetyka
Protetyka stomatologiczna nazywany to z wielu działów stomatologii. Zajmuje się on od odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych w sytuacji, kiedy naturalne zęby zostały utracone w wyniku zaawansowanego wieku, chorób bądź wypadków. Do uzupełniania powstających w ten sposób ubytków wykorzystuje się różnego rodzaju protezy ruchome lub montowane na stałe jamie ustnej pacjenta.
Przeczytaj również: Różnice między koroną a mostem protetycznym
Dlaczego uzupełnianie ubytków zębowych jest ważne?
Powszechne jest przekonanie, że utrata zęba to problem przede wszystkim natury estetyczne. Oczywiście, powstające ubytki mają duży wpływ na to jak wyglądamy – w wielu przypadkach mogą one prowadzić do poważnych kompleksów na punkcie wyglądu, obniżonej samooceny, braku pewności siebie. Z drugiej strony należy pamiętać, że pierwotną funkcją zębów jest nie dekorowanie naszego uśmiechu, lecz porcjowanie i przeżuwanie dostarczanego pokarmu. Nasza jama ustna jest pierwszym odcinkiem przetwarzania pokarmu – w związku z tym ubytki zębowe prowadzą do upośledzenie procesu żucia, co w dłuższej perspektywie czasowej może przyczynić się do poważnych zaburzeń pracy całego układu pokarmowego. Brak uzębienia sprawia, że kość szczękowa lub żuchwowa w miejscu ubytku przestaje pracować. Co to oznacza?
Przeczytaj również: Co wchodzi w skład zabiegów stomatologicznych?
– W dużym skrócie brak odpowiedniego obciążenia w czasie przeżuwania pokarmu powoduje, że kość ulega stopniowej atrofii, czyli zanikowi – wyjaśnia specjalista gabinetu Villadental - To z kolei pociąga za sobą dalsze zmiany, między innymi obniżenie linii dziąseł (co z kolei przyczynia się do zwiększonego ryzyka stanów zapalnych), zmiany w owalu twarzy, zapadania się usta. Osoby doświadczające atrofii kości szczękowej wyglądają na dużo starsze niż są w rzeczywistości, ich usta stają się zapadnięte, co może powodować problemy z wyraźnymi mówieniem.
Jak uzupełnia się ubytki zębowe?
Metod uzupełniania ubytków zębowych jest kilka, wszystkie jednak sprowadzają się do wykonania dla pacjenta ruchomej bądź montowanej na stałej protezy. Najdoskonalszym rozwiązaniem z tej dziedziny są implanty stomatologiczne , czyli tytanowe śruby umieszczane w kości szczęki w miejscu ubytku – po tym, jak śruby zintegrują się z kością (jest to możliwe dzięki wysokiej biozgodności tytanu), nakłada się na nie korony imitujące pierwotny kształt zęba. Implanty są najskuteczniejsze ze wszystkich rodzajów protez, jednak są bardzo drogie – koszt uzupełnienia w ten sposób jednego ubytku oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Po drugiej stronie stawki znajdują się protezy akrylowe pod postacią płytek, w których umieszcza się sztuczne zęby. Są one tanie i dostępne dla każdego. Problem stanowi fakt, że są bardzo niewygodne w pierwszym okresie użytkowania, a ponadto mają tendencję do „osiadania” na dziąśle – z tego powodu muszą być wymieniane co kilka lat.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Prof. dr hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk
woj. małopolskie Lekarze - kardiolodzy30-347 Kraków, Brożka 1
-
Ewa Sawicka Specjalistyczny Gabinet Geriatryczno-Internistyczny
woj. śląskie Lekarze - geriatrzy42-202 Częstochowa, Mehoffera 12
-
Specjalistyczna praktyka lekarska Jolanta Krauze. Specjalista chorób wewnętrznych Kardiolog
woj. śląskie Lekarze - kardiolodzy41-400 Mysłowice, Fryderyka Chopina 22 lok. 1
-
Praktyka Lekarska Michał Dąbrowski
woj. mazowieckie Lekarze - medycyna pracy08-400 Garwolin, Długa 50