Dlaczego z wiekiem powieki zaczynają się podwijać lub odwijać?

Odwijanie i podwijanie powiek to jeden ze stanów, którego ryzyko rozwoju wzrasta wraz z wiekiem. Jest to nieprawidłowość, na którą wpływ ma starzenie się okolicy oczu. W rezultacie staje się ono przyczyną nie tylko defektu kosmetycznego, ale również szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, wyraźnie zmniejszających komfort życia. Jakie są objawy i przyczyny odwijania oraz podwijania powiek i jak można się tego pozbyć? Wyjaśniamy.
Jakie są przyczyny odwijania i podwijania powiek?
Odwinięcie powieki, czyli entropion przejawia się odwinięciem powieki na zewnątrz, co oznacza, że brzeg rzęsowy odstaje od wypukłej powierzchni gałki ocznej. Zazwyczaj defekt ten dotyczy powieki dolnej i może występować na jednym oku lub na obu.
Odwinięciu powieki towarzyszy nadmierne łzawienie oczu, zaczerwienienie oraz nawracające zapalenia spojówek. Stan ten wywołany jest związanym z wiekiem zwiotczeniem skóry oraz mięśni odpowiadających za utrzymanie powieki w prawidłowej pozycji. Poza tym może być on zdiagnozowany w przypadku blizn lub guzów.
Podwinięcie powieki to z kolei zawijanie się powieki do wewnątrz, które powoduje skierowanie rzęs w stronę gałki ocznej. Pacjenci skarżą się na ból oka, łzawienie, uczucie ciała obcego oraz zamglenie widzenia. W cięższych przypadkach może również dojść do nawracających zapaleń rogówki lub jej owrzodzenia. Główną przyczyną podwijania powieki jest osłabienie mięśni, a także zmiany bliznowate po przebytym urazie, oparzeniu lub stanie zapalnym.
Jak wygląda leczenie odwiniętej i podwiniętej powieki?
Jedyną metodą, która trwale usuwa odwiniętą lub podwiniętą powiekę i jednocześnie przynosi ulgę w dolegliwościach, jest zabieg chirurgiczny. Musi być on jednak poprzedzony dokładną analizą i badaniami diagnostycznymi zleconymi przez okulistę, które mają na celu rozpoznać wszelkie możliwe przeciwskazania i dopasować zarówno skuteczną, jak i bezpieczną metodę leczenia.
Zabieg chirurgicznych w Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA w Krakowie przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowy i polega na rekonstrukcji prawidłowego ustawienia powieki, a następnie zamknięciu ran szwami. Blizny z czasem stają się niemal niewidoczne. Okres rekonwalescencji po operacji wynosi od 7 do około 14 dni, a ostateczny czas zależny jest od indywidualnych procesów regeneracyjnych. Między 6 a 10 dniem pacjenci powinni udać się na wizytę kontrolną, podczas której zdejmowane są szwy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wojciech Osiński Prywatny Gabinet Lekarski
woj. opolskie Lekarze - neurolodzy45-221 Opole, Chabrów 58
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska DR N.Med.Danuta Jakubowska-Kowalska
woj. śląskie Lekarze - interniści42-575 Góra Siewierska, Górna 29
-
Specjalistyczna Praktyka Psychiatryczna Hanna Szewczyk
woj. warmińsko-mazurskie Lekarze - psychiatrzy14-200 Iława, al. Jana Pawła II 14
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
woj. łódzkie Lekarze - psychiatrzy91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14