Dolegliwości okresu menopauzy. Jak się z nimi uporać?

Menopauza, zwana również przekwitaniem, zazwyczaj dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jest to okres, w którym zanika kobieca płodność. Tak naprawdę pierwsze symptomy tzw. klimakterium mogą jednak być dokuczliwe nawet do 10 lat przed samą menopauzą. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne sposoby na łagodzenie najbardziej uciążliwych objawów kobiecego przekwitania.
Najczęstsze objawy menopauzy
Pacjentki wkraczające w okres menopauzy najczęściej skarżą się na:
- częstsze oddawanie moczu,
- uderzenia gorąca,
- zaburzenia koncentracji,
- rozdrażnienie,
- kołatanie serca,
- chroniczne zmęczenie,
- wczesne pobudki i uczucie niepokoju,
- suchość pochwy (związana m.in. ze spadkiem estrogenów).
Jak unikać ewentualnych powikłań?
Wszystkie te oznaki mogą być bardzo uciążliwe w codziennym życiu, zwłaszcza jeśli prowadzi się intensywny tryb dnia. Należy jednak pamiętać o tym, że wyżej wymienione symptomy są całkowicie naturalne i są one sygnałem, że ciało przechodzi w kolejny etap rozwoju.
Jak mówi specjalista z apteki internetowej MIRO APTEKA:
Nie ma się czym martwić, ale w razie jakichkolwiek obaw warto zwrócić się po pomoc do lekarza. Trzeba wiedzieć o tym, że w niektórych przypadkach menopauza może wpływać na rozwój niektórych chorób. Przykładowo w wyniku niedoboru estrogenów czasami może występować osteoporoza. Trzeba więc stale monitorować swój stan zdrowia.
Na szczęście wiele dolegliwości można zwalczać metodami fizycznymi, medycznymi lub farmakologicznymi. Są to:
- ruch na świeżym powietrzu,
- ćwiczenia fizyczne (basen, aerobik itd.),
- zaprzestanie palenia tytoniu i ograniczenie alkoholu,
- zażywanie wapnia i witaminy D (wspomagającej kości),
- regularne mierzenie ciśnienia i badanie poziomu cholesterolu.
Powyższe kroki wpisują się w filozofię zdrowego stylu życia i na pewno pomogą choć częściowo uporać się z dolegliwościami okresu przekwitania.
Metody wspomagania farmakologicznego
W celu załagodzenia najbardziej uciążliwych symptomów menopauzy lekarze często stosują hormonalną terapię zastępczą. Jest to jednak dość radykalne rozwiązanie. Na rynku pojawiają się coraz więcej specjalistycznych wyrobów, które nie mają skutków ubocznych podobnych do tych związanych z przyjmowaniem niektórych preparatów na bazie hormonów.
Tego typu wyroby mają za zadanie łagodzić najczęstsze objawy menopauzy, na przykład uderzenia gorąca, napięcie mięśniowe, uczucie niepokoju, bezsenność wynikającą z pokwitania itd. Wiele preparatów opiera się na działaniu naturalnych składników, na przykład wyciągu z nasion soi.
Kobiety skarżące się na dolegliwości związane z klimakterium sięgają na przykład lek Soyfem Forte ze składnikami aktywnymi o zwiększonej dawce. Preparat występuje w formie tabletek, o dawkowaniu 1-2 na dobę w trakcie posiłku.
Oczywiście jest to tylko przykładowe rozwiązanie. W celu dobrania najbardziej adekwatnego środka należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista jest w stanie dobrać odpowiedni środek na podstawie indywidualnych potrzeb i uwarunkowań danego pacjenta.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet Okulistyczny Joanna Karczewska
woj. małopolskie Lekarze - okuliści33-300 Nowy Sącz, Paderewskiego 55
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska DR N.Med.Danuta Jakubowska-Kowalska
woj. śląskie Lekarze - interniści42-575 Góra Siewierska, Górna 29
-
Med Work Centrum Opieki Medycznej Sp. z o.o.
woj. śląskie Lekarze - medycyna pracy43-300 Bielsko-Biała, Filarowa 50
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
woj. małopolskie Lekarze - stomatolodzy31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20