Fizjoterapia dzieci jako element wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
Dzieci z niepełnosprawnościami wymagają odpowiedniego podejścia terapeutycznego. Do zakresu działań wspomagających ich rozwój zalicza się między innymi fizjoterapię. Powinna być ona poprowadzona w sposób fachowy, przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i wymagań małego pacjenta lub pacjentki. Dlaczego jest to tak ważne w kontekście wczesnego wspomagania rozwoju dziecka?
WWRD a fizjoterapia
Kwestie dotyczące WWRD reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) to grupa takich specjalistycznych czynności, których celem jest wspieranie prawidłowych procesów poznawczych małoletniego, u którego rozpoznano niepełnosprawność, i względem którego poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała stosowną opinię
Do tego zakresu zaliczają się m.in. stymulacja rozwoju mowy i języka, wzmacnianie rozwoju motorycznego, stymulacja polisensoryczna, orientacja i poruszanie się
w przestrzeni itd.
W zakresie WWRD znajduje się szereg czynności diagnostycznych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych, których celem pośrednim jest wyprowadzenie dziecka z niepełnosprawności albo załagodzenie niedogodności związanych z jej występowaniem. Fizjoterapia wymieniana jest jako jedna ze skutecznych metod WWRD.
Rola fizjoterapii u dzieci z niepełnosprawnościami
Dziecko niepełnosprawne w procesie rehabilitacyjnym jest pacjentem wymagającym. Kluczem do sukcesu w kontekście wczesnego wspomagania rozwoju dziecka będzie sprawdzony fizjoterapeuta oraz terapia poprowadzona w renomowanej placówce.
Fachowa wiedza, empatia i doświadczenie terapeuty znacząco wpływają na to, w jaki sposób maluch będzie się rozwijać, i czy poradzi sobie z trudnościami. Na powodzenie procesu ma również wpływ przyjazne podejście, które gwarantuje odpowiednią atmosferę i motywację do wspólnej pracy – wyjaśnia pracownik poradni pedagogiczno-psychologicznej Agathum.
Fizjoterapia dzieci w WWRD to przede wszystkim stymulowanie sprawnych narządów ruchu oraz opóźnianie procesów degeneracyjnych związanych z postępem niepełnosprawności. To także kompleksowe doradztwo w zakresie doboru odpowiednich technik rehabilitacji i wsparcia rodziców w zakresie specyfiki rozwoju motoryki ich dziecka.
Na czym polega rehabilitacja WWRD?
W rehabilitacji dzieci korzysta się z różnych metod dobranych indywidualnie do każdego pacjenta.
W zakres fizjoterapii WWRD wchodzą takie działania jak:
- niwelowanie schorzeń ośrodkowej koordynacji nerwowej,
- praca z przepukliną oponowo-rdzeniową,
- praca z zaburzeniami w obrębie kończyn dolnych i górnych,
- redukowanie zaburzeń kostno-stawowych,
- eliminowanie wad różnego typu (postawy, klatki piersiowej, stóp),
- przynoszenie ulgi w chorobach genetycznych.
Ważne, aby podczas nauki nowych funkcji i czynności podążać za tempem rozwoju.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana