Guzek śpiewaczy

Przyczyny
Guzki śpiewacze pojawiają się w efekcie emisji zbyt wysokich dźwięków. Z tego też względu to schorzenie tyczy się przede wszystkim kobiet, ponieważ częstotliwość ich głosu jest zdecydowanie wyższa aniżeli u mężczyzn.Warto zaznaczyć, że przyczyny tego schorzenia to jednak nadmierne forsowanie głosu o dużym natężeniu, a także śpiew i mowa w niewłaściwych warunkach środowiskowych. Dlatego guzki śpiewacze rozwijają się bardzo często u osób, które głosu używają w swej codziennej pracy zawodowej, a więc u śpiewaków (sopranów, tenorów), jak też i u nauczycieli. Guzki mogą pojawić się również u bardzo krzykliwych maluchów.
Czynnikami ryzyka dla tworzenia się tego rodzaju zmian są przede wszystkim ostre, przewlekłe stany zapalne krtani, jak też zmiany hormonalne i alergiczne oraz palenie papierosów.
Objawy
Guzki śpiewacze rozwijają się w 1/3 odległości między przednią i środkową częścią głosowych fałdek. Zwykle jest to górny fragment strun. Powstałe guzki są niewielkich rozmiarów, zaś ich kształt przypomina nieco stożek. Zmiany zbudowane są ze złogów nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Czasem w okolicy powstałych zmian mogą pojawić się nacieki z komórek zapalnych.Jeśli chodzi zaś o objawy, to początkowo dolegliwości te są związane z długotrwałą chrypką i dość szybkim męczeniem głosu. W taki sposób tworzą się miękkie guzki, które mogą zniknąć samoistnie, ale pod warunkiem, że pacjent nie nadużywa swego głosu. W przeciwnym razie tworzą się guzki twarde, które niestety wymagają interwencji chirurgicznej.
Leczenie
Zanim zacznie się leczenie guzków śpiewaczych powinno się je dokładnie zdiagnozować u laryngologa. Najlepszą metodą na rozpoznanie oraz ocenę zmian w strunach głosowych jest przeprowadzenie badania krtani - laryngoskopia. W jej obrazie można zauważyć bladoróżowe guzki, które pokrywają fałdy głosowe. Błona śluzowa jest też zaczerwieniona i obrzęknięta, niejednokrotnie pokryta gęstą wydzieliną. Niekiedy w czasie fonacji guzki mogą na siebie nachodzić.Po rozpoznaniu następuje dobranie metody leczenia. W początkowej fazie schorzenia – poprzez odpowiednią rehabilitację bądź nie używanie głosu – jest możliwe wchłonięcie się guzków. Jeśli jednak zmiany w obrębie strun głosowych są już zbyt duże, to w takiej sytuacji nieunikniona jest interwencja chirurgiczna. W takim przypadku zazwyczaj wykonywany jest zabieg o nazwie mikrolaryngologia. Polega ona na ściągnięciu przerośniętych obrębów strun głosowych. Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się zachowanie milczenia, a także zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji. Warto dodać, że podstawą powodzenia kuracji leczniczej (w przypadku palacza) jest całkowite zerwanie z nałogiem palenia.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Lekarze - pediatrzy, neonatolodzy05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr n. med. Danuta Jakubowska-Kowalska
woj. śląskie Lekarze - interniści41-902 Bytom, Zygmunta Starego 1
-
Beata Jankowska-Gostkowska Specjalistyczna Praktyka Lekarska
woj. śląskie Lekarze - neurolodzy41-902 Bytom, Strzelców Bytomskich 4 lok. 1