Inhalacje i ich rola w leczenie sanatoryjnym

Inhalacja to metoda lecznicza znana od setek lat. Jest bardzo skuteczna w przypadku leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych – jamy nosowej i gardła. Inhalacje, lub też inhalacje wziewne nie są niczym innym, jak wdychaniem pary z wód mineralnych lub roztworów leków, olejków eterycznych i ziół. Takie zabiegi są stosowane podczas przeziębienia, zapalenia oskrzeli i zapalenia zatok. Ulga płynąca z inhalacji jest także doceniana przez astmatyków i alergików. Właśnie z tego względu wiele sanatoriów prowadzi turnusy z zastosowaniem inhalacji, które pozwalają zażegnać problemy z górnymi drogami oddechowymi. Z jakich rodzajów inhalacji można skorzystać podczas leczenia sanatoryjnego?
Rodzaje inhalacji w leczeniu sanatoryjnym
Leczenie w sanatorium pełni bardzo ważną rolę w terapii przewlekłych nieswoistych chorób układu oddechowego. Inhalacje wykorzystują miejscowe zdrojowe wody, które wykazują działanie przeciwzapalne, bodźcowe, odczulające. Wody te zwiększają przekrwienie błony śluzowej i działają bakteriobójczo. Sprzyjają także rozluźnieniu wydzieliny i jej wykrztuszaniu.
Przeczytaj również: Inhalacje sposobem na kłopoty z układem oddechowym
Inhalacje w sanatorium prowadzone są w trzech rodzajach – inhalacji radonowych, lekowych i jodo - bromowych. Inhalacje jodo - bromowe polegają na wziewaniu aerozoli z dodatkiem tej soli. Udrażnia ona drogi oddechowe i poprawia sprawność układu oddechowego. Zabieg stosowany jest przede wszystkim w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i u osób pracujących w trudnych warunkach.
W przypadku inhalacji lekowych następuje wziewanie aerozolu wzbogaconego poprzez lek w zależności od jednostki chorobowej i oczekiwanego efektu leczniczego. Inhalacje radonowe są natomiast związane z promieniowaniem jonizującym, które łatwo przenika przez skórę i błony śluzowe. Około 90% radonu dostaje się do organizmu poprzez inhalację. Radon jest pierwiastkiem, który oddziałuje na organizm, stymulując jego regenerację. Powoduje silne rozszerzenie naczyń, zwiększając ukrwienie narządów. Wpływa na zwiększenie intensywności procesów biologicznych i produkcję hormonów tropowych przysadki. Inhalacje radonowe znajdują zastosowanie w leczeniu chorób układu sercowo - naczyniowego, schorzenia dróg oddechowych oraz chorób reumatycznych.
Dlaczego inhalacje w leczeniu sanatoryjnym to dobre rozwiązanie?
Inhalacje w leczeniu sanatoryjnym pozwalają na rozrzedzenie w oskrzelach wydzieliny i śluzu, co sprawia, że odkrztuszanie staje się o wiele łatwiejsze i mniej bolesne. Dużą zaletą inhalacji jest to, że w odróżnieniu od leczenia farmakologicznego, nie obciąża żołądka i przewodu pokarmowego.
Jak mówi przedstawiciel Uzdrowiska Nałęczów oferującego zabiegi inhalacyjne: Inhalacje sanatoryjne zalecane są m.in. w leczeniu ozdrowieńców po COVID - 19. Uzupełniają one specjalistyczny program rehabilitacyjny ukierunkowany głównie na układ oddechowy, ale też na układ krążenia, mięśniowy i odpornościowy. Pacjenci po COVID - 19 edukowani są ponadto m.in. z prawidłowego używania inhalatorów tak, by inhalacje prowadzić mogli również w warunkach domowych.
Decydując się na skorzystanie z inhalacji w leczeniu sanatoryjnym, należy korzystać jedynie z wykwalifikowanych sanatoriów, które oferują taką ofertę. Wykwalifikowana kadra pracowników i nowoczesny sprzęt do terapii to gwarancja zadowolenia.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Artroskopia Ortopedia Sportowa I Specjalistyczna Sp. z o.o. Sp.k.
woj. mazowieckie Przychodnie specjalistyczne00-100 Warszawa, Przechodnia 2 lok. U7
-
Katharsis. Wielospecjalistyczna przychodnia lekarskia
woj. lubuskie Przychodnie specjalistyczne66-400 Gorzów Wielkopolski, 30 Stycznia 15 lok. 9
-
Revita NZOZ Masternak s.c.
woj. śląskie Przychodnie - podstawowa opieka zdrowotna41-412 Mysłowice, Kawy 6