Jak dbać o protezy kończyn dolnych i górnych?
Pacjent po amputacji kończyny górnej lub dolnej wykonuje olbrzymi wysiłek fizyczny i psychiczny, aby przystosować się do używania protezy. Częścią jego nowego życia jest praktyczna wiedza o tym, jak dbać o protezę, by jak najdłużej zapewniała komfort i pełniła swoje funkcje. Jednak czy techniczna wiedza wystarczy? A może potrzeba czegoś więcej, by dbać o protezę?
Protezy kończyn, czyli o nowym etapie życia
Amputacja kończyny, niezależnie od tego, czy musiała zostać wykonana na skutek choroby, czy wypadku, oznacza fizyczny szok dla organizmu. Również dla psychiki pacjenta, a także jego bliskich, stanowi bardzo duże wyzwanie. Jest to doświadczenie graniczne, zmieniające życie: tak, jak było wcześniej, nie będzie już nigdy. Jednak dalsza historia może przynieść wiele zaskakujących i pozytywnych zmian, a z czasem pozwoli dojść do wniosku, że chociaż życie zmieniło się, nadal ma wiele dobrego do zaoferowania.
Przeczytaj również: Czym różnią się aktywne protezy kończyn od protez biernych?
Bazą umożliwiającą powrót do życia po amputacji, jest odpowiednio dobrana proteza kończyny. Dzięki nowoczesnej technice współczesne protezy umożliwiają odzyskanie pełnej samodzielności w codziennych czynnościach, powrót do pracy, a także uprawianie sportu czy wznowienie aktywnych zabaw z przyjaciółmi, dziećmi czy ukochanym zwierzakiem.
Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką zmianą w życiu jest konieczność używania protezy. Dlatego naszym Klientom oferujemy nie tylko szeroki wybór protez, lecz wspólnie rozeznajemy, która z nich byłaby najlepsza dla konkretnej osoby oraz towarzyszymy Klientowi na każdym etapie powstawania indywidualnego zamówienia – podkreśla przedstawiciel Zakładu ortopedycznego Ortotomas w Poznaniu. – Jeżeli chodzi o protezy kończyn dolnych, oferujemy zarówno protezy tymczasowe, jak i finalne protezy modularne. W obszarze protez kończyn górnych możemy wykonać zarówno modele bierne (kosmetyczne), jak i bardziej zaawansowane protezy kinetyczne, aż po nowoczesne protezy mioelektryczne i bioniczne.
Jak zadbać o swoją protezę?
Proteza stanowi przedłużenie ciała, dlatego pierwszy krok stanowi dbałość o kikut. Zaraz po operacji rozpoczyna się proces jego formowania m.in. poprzez odpowiednie bandażowanie czy masaż limfatyczny. Zabiegi te zaprocentują w przyszłości, gdyż prawidłowo uformowany kikut pozwala dobrze osadzić protezę.
Gdy używamy już protezy, nadal obowiązuje nas codzienna pielęgnacja kikuta:
mycie pod bieżącą, ciepłą wodą przy użyciu delikatnego mydła,
dokładne opłukanie kikuta, tak aby nie pozostały na nim resztki piany,
osuszanie miękkim, bawełnianym ręcznikiem,
używanie łagodnego preparatu odkażającego,
natłuszczanie delikatnym balsamem do ciała lub kremem z witaminami,
szczególnie w przypadku dłuższej kąpieli, zaleca się mycie wieczorem, ponieważ kąpiel rozmiękcza naskórek, co grozi otarciami po zbyt pośpiesznym założeniu protezy.
Zarówno proteza kończyny górnej jak i dolnej wymaga również codziennych zabiegów higienicznych:
lejek protezowy powinien być codziennie (najlepiej wieczorem) przemyty ciepłą wodą z łagodnym detergentem oraz osuszony bawełnianą ściereczką,
liner (silikonowy, żelowy czy poliuretanowy), również powinien być codziennie przemyty ciepłą wodą z mydłem, wytarty ściereczką i pozostawiony do wyschnięcia. Można w jego środek włożyć zwinięty w rulon ręcznik, co zabezpieczy go przed sklejeniem. Jeżeli pojawią się na nim pęknięcia, należy niezwłocznie skontaktować się z zakładem wykonującym protezy z prośbą o wymianę. Uszkodzony liner spowoduje otarcia naskórka,
rękawica protezowa (stosowana w protezach kończyn górnych) powinna być codziennie czyszczona zgodnie z konkretnymi wskazaniami producenta.
Dbaj o siebie, czyli o zasadzie bezpieczeństwa w protezowaniu
W samolotach zaleca się, by w razie zagrożenia, opiekun założył maskę tlenową najpierw sobie, a potem dziecku. O podobnej zasadzie można mówić w protezowaniu – osoba po amputacji powinna najpierw zadbać o siebie, a potem o swoją protezę. Dlatego warto zainwestować:
w zdrowie ciała, odpowiednią dietę, masaże i rehabilitację ruchową,
w dobrą psychoterapię: amputacja jest trudnym i bolesnym przeżyciem także na poziomie emocji. Jeżeli pacjent na nowo poukłada swój wewnętrzny świat, znajdzie w sobie siłę do rozpoczęcia nowego etapu życia i będzie miał większą motywację do korzystania z protezy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana