Jak działają aparaty tlenowe przeznaczone do użytku domowego?
Sprzęt medyczny bardzo często występuje w dwóch wariantach: do użytku domowego oraz do zastosowania w gabinetach specjalistycznych. Dotyczy to między innymi aparatów tlenowych, które stanowią nieocenioną pomoc w codziennym funkcjonowaniu dla wielu osób. W dzisiejszym wpisie skupimy się na aparatach tlenowych przeznaczonych do użytku domowego. Wyjaśnimy, jak działają i jakie korzyści przynosi ich wykorzystywanie.
Na jakiej zasadzie funkcjonują domowe aparaty tlenowe?
Aparaty tlenowe to specjalistyczne urządzenia medyczne, które dostarczają pacjentowi powietrze z podwyższoną zawartością tlenu. Jak podkreślają sprzedawcy tego typu sprzętu, tacy jak przedstawiciele sklepu internetowego CP-MEDIBED, koncentratory tlenowe są bezpieczniejsze w użytkowaniu niż butle ze sprężonym tlenem, które w skrajnych przypadkach mogą spowodować wybuch lub pożar bądź jednocześnie te dwa istotne zagrożenia. Podczas awarii koncentratory nie zwiększają ilości tlenu zawartego w pomieszczeniu. Co więcej, aparaty tlenowe są tańsze niż butle ze sprężonym tlenem.
Przeczytaj również: Sprzęty i urządzenia stosowane w tlenoterapii
Aparaty tlenowe do użytku domowego cechują się przede wszystkim tym, że nie wymagają specjalistycznej wiedzy do ich prawidłowego wykorzystywania. Ich praca zależy oczywiście od specyfiki konkretnego modelu. W najprostszych wariantach koncentratory są wyposażone w pracujące naprzemiennie dwa cylindry wypełnione zeolitem. Jeden z cylindrów jest cyklicznie napełniany powietrzem sprężanym do ciśnienia 138 kPa, w wyniku czego dochodzi do pochłonięcia przez zeolit zawartego w powietrzu azotu. Powietrze o podwyższonym poziomie tlenu pochodzące z drugiego cylindra jest transportowane do wybranych części urządzenia, a zaabsorbowany azot jest przekazywany do atmosfery.
Przeczytaj również: Przeglądy i serwisy sprzętu medycznego. Dlaczego są konieczne?
Jakie są zalety stosowania aparatów tlenowych do użytku domowego?
Koncentratory tlenu wykorzystywane są przede wszystkim w profilaktyce dróg oddechowych, poza tym stanowią nieocenioną pomoc dla osób zmagających się z wybraną formą niedotlenienia. Urządzenia te służą do wspomagania oddychania, w związku z czym są przeznaczone zarówno dla tych osób, które cierpią na jedną z chorób układu oddechowego, jak i pacjentów o niewystarczającym poziomie tlenu we krwi. Dzięki tlenoterapii zwiększany jest poziom tlenu we krwi, ograniczany jest postęp chorób układu oddechowego, poprawiane jest samopoczucie pacjenta, a także jego koncentracja i dotlenienie narządów wewnętrznych. Dodatkowo zwiększana jest jego wydolność fizyczna i odporność organizmu oraz łagodzone są wybrane dolegliwości, na przykład zaburzenia snu.
Przeczytaj również: Zalety korzystania z internetowych sklepów medycznych
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana