Jak działają e-recepty?
W styczniu 2020 roku zaczęły być w Polsce stosowane e-recepty, którymi, póki co przynajmniej częściowo zastąpiono tradycyjne recepty papierowe. W naszym artykule dokładniej tłumaczymy, jak działają e-recepty, jakie działania muszą podjąć lekarz, pacjent i farmaceuta, żeby je wypisać, co trzeba zrobić, żeby móc ją zrealizować oraz jakie są ich zalety i wady.
Co to jest e-recepta?
E-recepta to skrótowa nazwa, która jest stosowana do opisania złożonego systemu informatycznego, którego zastosowanie ma na celu ułatwienie i łatwiejsze kontrolowanie wypisywania i realizacji recept. Założeniem systemu jest też ograniczenie ilości występujących w procesie realizacji recept błędów oraz przeciwdziałanie wypisywania recept fałszywych, czyli osobom, które nie są uprawnione do stosowania danych leków. Możliwość wystawienia e-recepty sprawia, że teraz pacjenci w celu uzyskania możliwości wykupienia potrzebnych leków, nie muszą się zgłaszać na wizytę do gabinetu lekarskiego, tylko całą operację można przeprowadzić online.
Przeczytaj również: Dlaczego wady zgryzu powinny być leczone?
W jaki sposób można zrealizować e-receptę?
Realizacja e-recepty jest możliwa w zasadzie w każdej aptece i punkcie aptecznym. Dodatkowo jednak takie punkty zostały oznaczone umieszczoną na drzwiach błękitną naklejką, na której jest napis: „Tu zrealizujesz e-receptę”. Na e-recepcie mogą być wypisane zarówno leki, które są dostępne wyłącznie na receptę, jak i leki OTC, czyli leki bez recepty.
Przeczytaj również: Jakie leki nie wymagają recepty?
Proces korzystania z e-recepty jest bardzo prosty. Po wizycie u lekarza pacjent otrzymuje sms, w którym jest podany 4-cefrowy kod lub załącznik z dodaną e-receptą. Z kolei jeżeli pacjent nie ma założonego indywidualnego profilu w Internetowym Koncie Pacjenta, otrzymuje od lekarza tzw. wydruk informacyjny, który swoim wyglądem przypomina nieco zwykłą receptę i na którym są podane informacje na temat przepisanych leków. Realizując e-receptę ma się możliwość podania wydruku informacyjnego lub otrzymanego w wiadomość SMS 4-cyfrowego kodu i swojego numeru pesel.
Jak długo jest ważna e-recepta?
Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, farmaceucie z apteki online i apteki stacjonarnej Miro w Warszawie, odpowiedział nam, że:
Ważność wystawionej e-recepty jest dokładnie tak samo długa, jak było to w przypadku recept papierowych. Na realizację wypisanej recepty pacjent ma więc aż 365 dni. Wyjątkiem są e-recepty na antybiotyki, które są ważne tylko przez 7 dni, e-recepty na leki psychotropowe i leki odurzające, które są ważne przez 30 dni oraz e-recepty na leki immunologiczne, które są możliwe do zrealizowania przez 120 dni.
Jakie są zalety i wady e-recept?
Najważniejszą zaletą e-recept jest duża wygoda ich stosowania, i to zarówno dla lekarza i farmaceuty, jak i dla pacjenta. Dzięki temu, że jest to dokument elektroniczny, nie ma ryzyka, ze farmaceuta nie będzie mógł rozczytać lekarza. Z kolei pacjent nie musi pamiętać o zabraniu wypisanej recepty z domu, tylko wystarczy, że będzie miał ze sobą otrzymany w SMS kod. Jedyną wadą e-recept jest ryzyko powstania awarii systemu, przez co realizacja e-recepty będzie po prostu niemożliwa.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana