Jak działają kołnierze ortopedyczne?

Kołnierze ortopedyczne przydają się nie tylko do unieruchomienia kręgosłupa szyjnego po wypadkach, ale także w sytuacjach, kiedy odcinek szyjny z różnych względów musi zostać usztywniony. Stosuje się je także podczas rehabilitacji skrzywień kręgosłupa, po urazach spowodowanych nieprawidłowym ruchem czy postawą, a także w sytuacji pojawienia się zmian zwyrodnieniowych.
Choć kołnierze ortopedyczne kojarzą się głównie z osobami po wypadkach komunikacyjnych, są stosowane w różnych celach. Ich główną zasadą działania jest unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa, gdy z powodu dolegliwości poruszanie głową i szyją jest bolesne lub niemożliwe. Jakie rodzaje kołnierzy ortopedycznych możemy wyróżnić, kiedy się je stosuje i jak działają? Na te wszystkie pytania odpowie specjalista ze sklepu medycznego Medica Humana we Wrocławiu.
Jakie są rodzaje kołnierzy ortopedycznych?
Kołnierze ortopedyczne dzielą się ze względu na budowę na jedno- oraz dwuczęściowe, a ze względu na stopień twardości na miękkie oraz twarde. Kołnierze jednoczęściowe są stosowane zazwyczaj w ratownictwie medycznym oraz podczas rehabilitacji, są bowiem najbardziej uniwersalne i można dopasować je do niemal każdego pacjenta. Kołnierze dwuczęściowe posiadają drugą, ruchomą część, dzięki której są wygodniejsze – można je bowiem łatwiej dostosować do potrzeb chorego.
Kołnierze miękkie wykonane są zazwyczaj z pianki oraz nie posiadają usztywnienia, z tego też względu służą jedynie do częściowego unieruchomienia. Mogą być używane na przykład podczas snu, kiedy nie mamy dostępu do specjalistycznej poduszki utrzymującej głowę i szyję w odpowiedniej pozycji. Kołnierze usztywniane służą do całkowitego unieruchomienia odcinka szyjnego. Wewnątrz pokryte są zazwyczaj miękką pianką, na zewnątrz rolę usztywnienia pełni plastikowa skorupa – ze względu na wykorzystanie tego materiału kołnierz jest lekki.
Kiedy stosuje się kołnierz ortopedyczny i jaki jest sposób jego działania?
Kołnierze ortopedyczne stosuje się zazwyczaj po urazach lub operacjach kręgosłupa szyjnego. Są one jednak także elementem profilaktyki zapobiegającym kontuzjom lub bólom. Przydają się w przypadku pojawienia się zmian zwyrodnieniowych kręgów szyjnych, a także w celu skorygowania nieprawidłowej postawy, spowodowanej na przykład skrzywieniami kręgosłupa.
Ortezy szyjne stosuje się również w celu zneutralizowania bólów w obrębie głowy, szyi i barków, spowodowanych nieprawidłowym siedzeniem lub urazami. Każdorazowo ich sposób działania jest taki sam – unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa, całkowicie lub częściowo. Należy jednak pamiętać, że kołnierza ortopedycznego nie można nosić zbyt długo – może to bowiem doprowadzić do osłabienia mięśni szyi.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rafał Rosłaniec Systemy Medyczne
woj. mazowieckie Medyczna aparatura, materiały05-400 Otwock, Kaczeńców 3
-
Ideal Partner sp. z o.o. sp.k
woj. podlaskie Medyczna aparatura, materiały16-070 Choroszcz, Warszawska 2
-
AS Aparaty Słuchowe Anna Grzywacz
woj. zachodniopomorskie Słuchowe aparaty71-435 Szczecin, Krasińskiego 101