Jak efektywnie boostować poziom dopaminy?

Spis treści
- Czym jest dopamina i jaką pełni funkcję?
- Objawy obniżonego poziomu dopaminy
- Sposoby na podniesienie poziomu dopaminy
Dopamina jest jednym z najlepiej przebadanych neuroprzekaźników. Pełni bardzo ważną funkcję w mózgu. Od jej poziomu zależy zdolność uczenia się i zapamiętywania. Ma wpływ na koncentrację, nastrój oraz jakość snu. Niedobory dopaminy wpływają negatywnie na wiele sfer życia, od obniżonego samopoczucia, poprzez problemy z nauką i wykonywaniem pracy zawodowej, aż po problemy ze snem. Przyjrzyjmy się dokładniej roli dopaminy w organizmie ludzkim, konsekwencjom jej niedoboru oraz możliwościom regulowania jej poziomu.
Czym jest dopamina i jaką pełni funkcję?
Prawidłowe funkcjonowanie neuronów w ludzkim mózgu wymaga obecności substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami. Jednym z najważniejszych neuroprzekaźników jest dopamina. Pełni ona kluczową rolę w procesach poznawczych. Jest odpowiedzialna za umiejętność utrzymania koncentracji i zdolność uczenia się. Dopamina pozwala doświadczać uczucia radości i podnosi poziom motywacji. Ma wpływ również na kontrolę motoryczną.
Przeczytaj również: Dlaczego warto korzystać z preparatów ziołowych?
Objawy obniżonego poziomu dopaminy
O to, jakie są objawy obniżonego poziomu dopaminy, zapytaliśmy eksperta ze sklepu z odżywkami WXN Labs. Jak wyjaśnia: najczęstszym przejawem niedoboru dopaminy jest odczuwalny spadek energii i motywacji. Mogą pojawić się wahania nastroju oraz apatia, a w skrajnych przypadkach również depresja i inne zaburzenia psychiczne. Istnieje także korelacja między poziomem dopaminy a skłonnością do uzależnień.
Na liście objawów niedoboru dopaminy wymienić więc należy przede wszystkim:
• uczucie zmęczenia,
• wahania nastroju,
• apatię,
• brak motywacji do działania,
• problemy z koncentracją,
• trudności z zapamiętywaniem,
• obniżone libido,
• zaburzenia snu.
Przeczytaj również: Zastosowanie ziół w lecznictwie
Sposoby na podniesienie poziomu dopaminy
Istnieje szereg sprawdzonych sposobów na podniesienie poziomu dopaminy. Neuroprzekaźnik ten wytwarzany jest z aminokwasu L-tyrozyny. Rozwiązaniem problemów związanych z niedoborem dopaminy może być zatem zwiększenie dostaw L-tyrozyny w pożywieniu lub suplementach diety. Dużą skuteczność wykazują zwłaszcza boostery dopaminy bazujące na L-tyrozynie, L-teaninie, S-adenozylo-L-metioninie oraz fosfatydyloserynie. Można rozważyć również suplementację preparatów zawierających wyciągi ziołowe, pobudzające produkcję dopaminy. Warto wprowadzić także pewne zmiany w diecie, uwzględniając w jadłospisie więcej produktów zawierających L-tyrozynę. Należą do nich między innymi mięso, drób, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe, orzechy, pestki dyni, zielone warzywa liściaste, awokado, jabłka czy banany.
Przeczytaj również: Naturalne sposoby na ból żołądka
Zwiększeniu poziomu dopaminy sprzyja nie tylko suplementacja boosterów dopaminy i zmiana diety na bogatszą w L-tyrozynę, ale także regularna aktywność fizyczna. Aby efektywnie podnieść poziom dopaminy warto połączyć wszystkie te elementy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Praktyka Położnicza Sandra Wichowska
woj. mazowieckie Pielęgniarstwo - usługi05-825 Grodzisk Mazowiecki, Włocławska 41
-
Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie
woj. zachodniopomorskie Rehabilitacja78-449 Borne Sulinowo, Szpitalna 5
-
dr n. med. Witold Kolber Gabinet lekarski
woj. małopolskie Medycyna estetyczna34-120 Andrychów, Rynek 26A