Jak przebiega dializa i jakie skutki uboczne powoduje?
Dializy pozwalają na zastąpienie podstawowych funkcji nerek u osób z niewydolnością nerek i oczekujących na zabieg transplantacji tego narządu. Jak właściwie przebiega leczenie nerkozastępcze i jakie są rodzaje dializ? O tym i o możliwych powikłaniach po tego typu zabiegach piszemy w artykule poniżej.
Na czym polega dializa?
Dializy stosowane są w celu usunięcia z krwi pacjenta szkodliwych produktów przemiany materii, różnego rodzaju toksyn i metabolitów leków. Leczenie nerkozastępcze polega na wykorzystaniu specjalnego aparatu, przez który “filtrowana” jest krew. Zabieg stosuje się zwykle u osób z przewlekłą niewydolnością nerek oraz u tych, które czekają na przeszczep narządu. Leczenie tego rodzaju może mieć charakter tymczasowy, niekiedy jednak terapia prowadzona jest do końca życia. Wyróżnia się dwa rodzaje dializ:
Przeczytaj również: Znaczenie dializy w leczeniu pacjentów z niewydolnością nerek
- hemodializa (dializa pozaustrojowa): krew oczyszczana jest w tzw. sztucznej nerce, czyli urządzeniu zbudowanym z cienkich kapilar, na zewnątrz których przepływa płyn dializacyjny, przejmujący produkty przemiany materii; hemodializę przeprowadza się zazwyczaj w specjalistycznych ośrodkach;
- dializa otrzewnowa: przeprowadzenie tej metody wymaga wcześniejszego umieszczenia cewnika w jamie brzusznej pacjenta, dzięki temu możliwe jest doprowadzenie i odprowadzenie płynu dializacyjnego; leczenie może odbywać się w domu chorego (koniecznie w sterylnych warunkach).
Leczenie nerkozastępcze typu pozaustrojowego najlepiej jest przeprowadzać w profesjonalnych stacjach dializ, takich jak Nefromedica w Brzegu Dolnym.
Skutki uboczne dializ
Najczęściej występującymi powikłaniami po dializie są zakażenia, takie jak zapalenie otrzewnej lub zapalenie ujścia cewnika otrzewnowego. Tak bywa w przypadku dializ otrzewnowych, gdy zabieg nie jest wykonywany zgodnie z zasadami higieny i bezpieczeństwa. Czasami tego typu leczenie nerkozastępcze może powodować inne skutki uboczne – np. przepukliny, wysięk w jamie opłucnej czy bóle pleców. Natomiast do typowych powikłań do dializach pozaustrojowych należy zaliczyć m.in.:
Przeczytaj również: Ile czeka się na wizytę u nefrologa na NFZ w Brzegu Dolnym?
- krwawienia,
- skurcze mięśni,
- spadek i wzrost ciśnienia krwi.
Rzadziej pojawia się gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy czy świąd skory.
Trzeba pamiętać, że odpowiednie przeprowadzanie zabiegu i przestrzeganie zaleceń lekarskich znacznie obniża ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana