Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Noszenie okularów lub soczewek kontaktowych to najpopularniejsze sposoby umożliwiające poprawę widzenia. Obydwa rozwiązania mogą być jednak dosyć problematyczne. Wiele osób czuje się w okularach niekomfortowo i zakłada je dopiero wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Obecnie coraz popularniejsza staje się nowoczesna metoda leczenia, która umożliwia pozbycie się wszelkich wad. Jest to laserowa korekcja wzroku, dzięki której możliwe jest nie tylko skorygowanie wzroku jak w przypadku okularów czy soczewek, ale jego całkowite wyleczenie. Dzięki użyciu lasera pacjent może uzyskać pełną ostrość widzenia. Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Jakie wady koryguje się laserem?
Laserowa korekcja wzroku może zostać przeprowadzona u pełnoletnich osób o stabilnej wadzie. Wykonuje się ją w przypadku najczęściej występujących schorzeń, takich jak astygmatyzm, dalekowzroczność oraz krótkowzroczność.
Korekcja wzroku u osób cierpiących na astygmatyzm polega na wyrównaniu płaszczyzny rogówki przez laser w efekcie czego promienie świetlne skupiają się na siatkówce, dzięki czemu pacjent widzi ostro i wyraźnie. Laserowa korekcja wzroku u dalekowidzów wzmacnia układ oka poprzez uwypuklenie rogówki i skierowanie promieni lasera w stronę siatkówki. Z kolei w przypadku krótkowzroczności laser sprawia, że rogówka ulega spłaszczeniu. W efekcie tego promienie świetlne nie skupiają się już wadliwie przed siatkówką oka.
Przebieg zabiegu
Podczas laserowej korekcji wzroku pacjent jest przytomny i przez cały czas ma kontakt z lekarzem. Na początku miejscowo znieczula się oczy za pomocą kropli, a następnie powieki pacjenta zostają rozszerzone oraz unieruchomione.
Jak mówi okulista z Kliniki Kalmedica, oferującej m.in. zabiegi laserowej korekcji wzroku: Podczas zabiegu promień lasera jest kierowany w stronę gałki ocznej. Modeluje jej kształt w taki sposób, aby pacjent znów mógł wyraźnie widzieć. W czasie wykonywania zabiegu należy patrzeć przez cały czas przed siebie. Spojrzenie w inny punkt sprawi, że laser się wyłączy. Jest to specjalne zabezpieczenie, które ma zapobiegać trafieniu wiązki w inne rejony oka.
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa zazwyczaj maksymalnie kilkanaście minut. Godzinę po jego zakończeniu pacjent może wyjść do domu. Ostateczny rezultat korekcji jest zależny od grubości i promienia krzywizny rogówki.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów operacyjnych, także przy laserowej korekcji wzroku istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Podstawowym kryterium jest nie tylko wiek pacjenta, ale także jego ogólny stan oraz wielkość i rodzaj wady. Zabiegu nie można przeprowadzić w sytuacji, kiedy pogorszenie wzroku wystąpiło w przeciągu roku poprzedzającego laserową korekcję. Przeciwwskazaniami są także choroby zapalne oczu, zespół suchego oka oraz zaburzenia siatkówki spowodowane cukrzycą. Zabieg nie zostanie przeprowadzony także jeśli pacjent ma rozrusznik serca lub cierpi na choroby autoimmunologiczne.
Laserowa korekcja wzroku to skuteczne rozwiązanie, które usunie wady wzroku i znacznie poprawi komfort życia. Warto się na nią zdecydować, jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Specjalistyczny Gabinet Dermatologiczny Rita Lech -Jóźwiakowska
woj. małopolskie Lekarze - dermatolodzy34-400 Nowy Targ, Marii Pajerskiej 8A
-
Indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska pediatryczna i endokrynologiczna dr med. Maria Korpal-Szczyrska
woj. pomorskie Lekarze - endokrynolodzy80-268 Gdańsk, al. Wojska Polskiego 31c lok. 2
-
Neuro-Dent s.c. Lek. Med. Spec. Neurolog Wojciech Banasiak
woj. pomorskie Lekarze - neurolodzy84-100 Puck, Wojska Polskiego 16
-
Marek Fanslau Lek. Med. Spec. Psychiatra
woj. pomorskie Lekarze - psychiatrzy89-600 Chojnice, Mickiewicza 39