Jak skutecznie leczyć osteoporozę?

Osteoporoza to choroba szkieletu, która prowadzi do złamań kości nawet po niewielkim urazie. Osteoporoza najczęściej dotyczy naszego kręgosłupa oraz kości przedramienia i szyjki kości udowej, choć może pojawiać się także w innych miejscach. Kości są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia, ponieważ mają mniejszą gęstość mineralną, a ich struktura jest zaburzona. Osteoporozę dzielimy na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza jest konsekwencją starzenia się naszego układu szkieletowego, występuje u kobiet, które przeszły menopauzę oraz u mężczyzn w podeszłym wieku. Rozwój choroby może przyspieszyć niewłaściwa dieta, czy nadużywanie alkoholu. Osteoporoza wtórna może dotknąć osoby w każdym wieku – występuje u osób z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, czy chorobami reumatycznymi. Jak wygląda leczenie osteoporozy?
Odpowiednia suplementacja diety
Leczenie chorób kości ma na celu przede wszystkim zapobieganie złamaniom i powikłaniom, które po nich występują. Dzięki właściwemu leczeniu możemy utrzymać sprawność naszego układu ruchu do późnej starości, dlatego bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem. W leczeniu osteoporozy (a także w zapobieganiu chorobie) bardzo ważna jest właściwa podaż wapnia oraz witaminy D. W wielu przypadkach sama dieta nie wystarcza – trzeba wówczas wprowadzić odpowiednią suplementację. Najwięcej wapnia dostarczają nam preparaty węglanu wapnia, natomiast witaminę D zawiera cholekalcyferol. Trzeba podkreślić, że nigdy nie należy eksperymentować i próbować ustalić sobie dawkę suplementów na własną rękę, ponieważ przedawkowanie witaminy D może doprowadzić do uszkodzenia nerek – mówi nam specjalista chorób wewnętrznych, dr Artur Grodzki z Warszawy.
Leczenie osteoporozy i profilaktyka
Jeśli suplementacja diety to za mało, lekarz przepisze nam leki, które zmniejszają ryzyko złamań kości. W leczeniu osteoporozy stosuje się kilka grup leków, które mają różne działanie – część zapobiega utracie tkanki kostnej, a część zwiększa jej odbudowę. Istnieją także leki, które jednocześnie zmniejszają utratę tkanki i pobudzają jej odbudowę. Do tych leków należy na przykład ranelinian strontu, który stosuje się doustnie. Choroby stawów i choroby kości spotykają przede wszystkim osoby w starszym wieku, jednak już w młodości powinniśmy rozpocząć profilaktykę, która może zapobiec nawet połowie późniejszych złamań osteoporotycznych. Każdy lekarz z pewnością potwierdzi, że zdecydowanie lepiej zapobiegać niż w przyszłości leczyć, z czego powinniśmy sobie zdawać sprawę.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Teresa Korwin-Piotrowska doc. dr hab. med. spec. neurolog ISPL
woj. zachodniopomorskie Lekarze - neurolodzy71-106 Szczecin, ks. Kozierowskiego 21a
-
Poradnia Okulistyczna NZOZ Oculus
woj. pomorskie Lekarze - okuliści83-110 Tczew, Wojska Polskiego 5
-
Joanna Tarabura-Dragon lek. med. Gabinet endokrynologiczny
woj. śląskie Lekarze - endokrynolodzy44-200 Rybnik, Kościuszki 9 lok. 2
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
woj. łódzkie Lekarze - psychiatrzy91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14