Jak skutecznie leczyć zmiany skórne?
Zmiany skórne to, mówiąc krótko, wszelkie anomalie dotyczące wyglądu skóry. Dzielimy je na pierwotne, czyli wynikające bezpośrednio z procesów chorobowych naskórka, oraz wtórne, takie jak blizny, owrzodzenia i strupy. Zmiany skórne na ciele najczęściej występują w postaci: grudek, przebarwień, odbarwień, plamek, pęcherzyków, guzków czy suchej skóry objawiającej się łuszczeniem naskórka. Z kolei na twarzy u wielu osób, nie tylko w wieku dojrzewania, pojawiają się trądzik, zaczerwienienia, uczulenia itd.
Tego typu zmiany warto pokazać lekarzowi, udając się na przykład do kliniki dermatologicznej Dr Chlebus w Warszawie. Niektóre znamiona, zwłaszcza barwnikowe, mogą ulegać zezłośliwieniu i być objawem rozwijającego się nowotworu. Inne – nieleczone – pozostawiają szpecące blizny i przebarwienia lub stanowią spory dyskomfort w codziennym życiu.
Leczenie zmian skórnych. Kiedy udać się do dermatologa?
Nie każda zmiana skórna jest groźna, ale wszelkie niepokojące objawy najlepiej skonsultować z dermatologiem. Doświadczony lekarz zbierze wywiad i dokładnie obejrzy zmiany, by postawić trafną diagnozę i określić przyczyny problemu. Tylko wówczas może zaproponować skuteczne leczenie. Istnieje wiele metod terapii zmian skórnych, które dobiera się w zależności od rodzaju schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Do często stosowanych należą:
Przeczytaj również: Liszajec zakaźny
leczenie farmakologiczne;
stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków;
zabiegi kosmetyczne, w tym kawitacja, jonosonoforeza;
pilingi medyczne;
fototerapia – zabiegi z wykorzystaniem światła;
laseroterapia – pozwala na wygładzanie blizn oraz leczenie przebarwień i zmian naczyniowych;
chirurgia – usuwanie znamion nowotworowych i innych;
odpowiednio dobrana dieta.
Leczenie zmian skórnych jest zawsze procesem kompleksowym i zależnym od genezy problemu. W przypadku zmian alergicznych konieczne jest ograniczenie kontaktu z alergenami, z kolei dermatozy o podłożu grzybiczym czasem wymagają przyjmowania leków doustnych. Dermatologia stale się rozwija, a dzięki nowoczesnym metodom leczenia pacjenci mogą cieszyć się zdrową i piękną skórą, choć czasem wymaga to wieloletniej terapii i dużej regularności w stosowaniu przepisanych leków i zabiegów.
Przeczytaj również: Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana