Jak skutecznie zbić wysoką gorączkę?
„Podręcznikowa” temperatura ciała to słynne 36,6 st. C. Każdy z nas jednak jest inny i wahania w granicach 0,5 st. są całkowicie normalne. Nawet nieco większe różnice często nie muszą wiązać się z infekcją, ale wynikają np. z cyklicznych wahań hormonalnych. Za stan podgorączkowy przyjęło się uważać temperaturę w granicach 37-38,5 st. C u dorosłych i 37-38 st. C u dzieci. Wyższe wartości to już tzw. gorączka wysoka.
Stan podgorączkowy
Dopóki jeszcze ta ostatnia nas nie dotyczy, możemy dać organizmowi szansę na samodzielne uporanie się z chorobą. Nie oznacza to oczywiście udawania, że nic się nie stało. Najlepiej położyć się w cieple i pić dużo płynów. Dzięki temu unikniemy przykrych skutków podniesienia temperatury ciała w postaci odwodnienia (wszak mając gorączkę, obficiej się pocimy).
Domowe sposoby na gorączkę
Oprócz wody polecane są zwłaszcza herbata z cytryną, miodem i malinami albo napary z czarnego bzu, kwiatu lipy lub dzikiej róży, które potrafią zahamować dalszy wzrost temperatury. Inne domowe sposoby radzenia sobie z gorączką – jeśli jednak postanowimy ją zbić – to kąpiel w wodzie o kilka stopni chłodniejszej niż ciało chorego (ważne tylko, by zanurzać się w niej stopniowo!) oraz chłodne okłady z moczonych w zimnej wodzie ręczników albo woreczków z lodem owiniętych ściereczką. Zmienia się je średnio co kwadrans, a stosuje na czoło, kark, kostki i łydki.
Wysoka gorączka
Kiedy gorączka osiąga 39 st. C, konieczne okazuje się zastosowanie silniejszych środków. Są one dostępne bez recepty, w bardzo wielu wariantach – wystarczy zajrzeć chociażby do oferty apteki internetowej MIRO APTEKA, by się o tym przekonać. Warto zacząć od paracetamolu w dawce wynoszącej 15 mg na kilogram masy ciała (co daje ok. 1000 mg dla osoby ważącej 70 kg). Jeśli po 20 minutach nie przyniesie to wymiernego efektu, sięgnijmy po niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, i nie rezygnujmy z chłodnych okładów. Gdy natomiast również to nie skutkuje, temperatura wciąż rośnie albo gdy gorączka nawraca, skontaktujmy się z lekarzem, pamiętając, że gorączka wynosząca 40 st. C i więcej może stanowić poważne zagrożenie (np. przy 41,5 st. C uszkadzają się białka komórek mózgowych – już przy 41 st. C wzywajmy pogotowie!).
Kobiety w ciąży i dzieci
Ze specjalistą powinny skontaktować się też kobiety w ciąży i to przy „zaledwie” 38,5 st. C. Z jednej strony bowiem taka temperatura może mieć wpływ na rozwijający się płód lub doprowadzić do przedwczesnego porodu, z drugiej zaś – nie tak łatwo się z nią uporać, jako że w tym wyjątkowym czasie należy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o stosowanie ziół oraz leków. Podobnie w przypadku dzieci, choć akurat specjalnie dla nich opracowano całą gamę bezpiecznych czopków, rozpuszczalnych saszetek i syropów, które pomogą zwalczyć gorączkę. Dopiero jeśli specyfiki te nie skutkują, również należy zgłosić się do lekarza.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana