Jak wybrać dobre tabletki na kości?
Niedobór wapnia w diecie przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Po urazach i złamaniach kości również warto zwiększyć ilość spożywanego wapnia. Jeśli dieta nie pokrywa w wystarczającym stopniu zwiększonego zapotrzebowania organizmu na ten składnik, można rozważyć suplementację. Jak wybrać tabletki na kości? Jakich składników w nich szukać?
Dobre tabletki na osteoporozę, czyli jakie?
W tabletkach na osteoporozę: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-osteoporoze.html najczęściej znajduje się wapń. W przypadku wapnia, nie ma tak istotnych różnic we wchłanialności z różnych związków jego soli, jak ma to miejsce przy magnezie. Wapń z cytrynianu, glukonianu czy mleczanu powinien przyswoić się w większym stopniu niż np. z węglanu, ale różnice te nie są bardzo duże. Warto jednak wiedzieć, że korzystniej jest stosować kilka razy dziennie mniejsze dawki wapnia niż jednorazowo zażyć dużą jego ilość. Wpłynie to korzystnie na stopień jego wchłanialności. Zwracajmy też uwagę na zawartość wapnia elementarnego, a nie jego soli. Przykładowo, w tabletkach na osteoporozę może być 1000 mg węglanu wapnia, ale w tym 400 mg jonów wapnia. Interesuje nas ta druga wartość.
Jakie leki na osteoporozę stosować?
W tabletkach na kości: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-suplementy-na-przyspieszenie-zrostu-kosci.html oprócz wapnia często znaleźć można też witaminę D. Takie połączenie jest jak najbardziej pożądane. Witamina D wpływa bowiem na samo wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i jego późniejsze wykorzystanie. Pomaga utrzymać odpowiednie stężenie wapnia w organizmie. Warto więc przyjmować nie tylko wapń, ale również witaminę D. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na zawartość witaminy D w takich preparatach. Często jest ona dość niska. Decydując się na tabletki na kości z wapniem i witaminą D, w których tej witaminy jest niewiele, warto dodatkowo przyjmować lek z witaminą D w odpowiedniej dawce.
Dostępne są również połączenia wapnia, witaminy D i witaminy K. Witamina K także jest potrzebna dla utrzymania zdrowych kości. Jeśli jednak dieta jest zdrowa, zróżnicowana i bogata w zielonoliściaste warzywa, najprawdopodobniej nie brakuje w niej witaminy K. Jej suplementacja nie jest wówczas konieczna.
Co stosować na kości, ścięgna i więzadła?
O ile w przypadku zmniejszonej gęstości kości warto suplementować przede wszystkim wapń z witaminą D, o tyle przy problemie ze ścięgnami i więzadłami lepszym wyborem będą preparaty z kolagenem, glukozaminą, chondroityną oraz wybranymi składnikami mineralnymi, takimi jak np. miedź lub cynk. Pamiętajmy jednak o tym, że w takich przypadkach jak najbardziej wskazana jest konsultacja z lekarzem, który w razie potrzeby zleci odpowiednią diagnostykę i plan leczenia.
Przy miejscowym bólu w obrębie narządu ruchu oprócz preparatów doustnych, warto pamiętać też o lekach miejscowych. Maści i żele przeciwzapalne oraz przeciwbólowe uśmierzają odczuwane dolegliwości, a do tego są stosunkowo bezpieczne w stosowaniu. Preparaty na ścięgna i więzadła można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-masc-na-naderwane-wiezadla-i-sciegna.html.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana