Jak wygląda diagnoza logopedyczna dzieci?

Gdy dziecko ma wyraźne problemy z mówieniem, konieczna jest wizyta u logopedy, który zdiagnozuje problem i przedstawi metody terapii. Prawidłowo przeprowadzona diagnoza logopedyczna ma na celu nie tylko ustalenie ewentualnych odchyleń od normy czy zaburzeń, ale również dokonanie ich dokładnego opisu oraz określenie tendencji rozwojowych. Jak przebiega wizyta i jak się do niej przygotować?
Przebieg wizyty diagnostycznej – czy jest się czego bać?
Wizyta u specjalisty może być dla dziecka stresująca, dlatego logopedzi robią wszystko, by odbywała się w przyjaznej atmosferze, a poszczególne elementy diagnostyczne przybierały formę zabawy – pomagają w tym stworzone z myślą o najmłodszych narzędzia i testy diagnostyczne. Dokładny przebieg wizyty zależy od wielu czynników, związanych głównie z potrzebami i wiekiem małego pacjenta. Do jej obowiązkowych punktów należą:
- wywiad z rodzicami;
- rozmowa z dzieckiem, obserwacja jego zachowań;
- badanie aparatu artykulacyjnego – języka, warg, podniebienia – dziecko naśladuje ruchy logopedy;
- sprawdzenie słuchu i wymowy – dziecko wskazuje obrazki na podstawie poleceń, nazywa wskazane przedmioty;
- ocena wypowiedzi – w trakcie rozmowy na ciekawy dla dziecka temat.
Czasem niezbędne jest również badanie lateralizacji, czyli określenie, która ręka, noga, oko i ucho są dominujące, orientacyjne badanie słuchu – dla każdego ucha oddzielnie logopeda wypowiada szeptem słowa, które dziecko ma powtórzyć głośno – lub badanie sposobu połykania (dziecko proszone jest o wypicie np. wody).
Rodzice mogą się przygotować do wizyty poprzez przygotowanie odpowiedzi na pytania dotyczące problemów, jakie dostrzegają u dziecka, podobnych przypadków w rodzinie, rozwoju dziecka od urodzenia oraz jego funkcjonowania w przedszkolu lub szkole.
Narzędzia diagnostyczne dla logopedów
Postawienie diagnozy ułatwiają specjalne narzędzia i testy dostępne m.in. w sklepie logopedycznym Komlogo. Niektóre z nich można wykorzystać również w domu lub przedszkolu, by sprawdzić, czy mowa dziecka rozwija się prawidłowo. Testy przesiewowe badają rozumienie, wymowę i sprawność aparatu mowy; mają zwykle formę książki.
Logopedzi dysponują również bardziej zaawansowanymi pomocami, np. kartami oceny rozwoju psychoruchowego pozwalającymi na określenie, w jakich strefach dziecko rozwija się zgodnie z normą, a w jakich z opóźnieniem lub przyspieszeniem. Wielu terapeutów korzysta z nowoczesnych rozwiązań takich jak programy komputerowe, dyktafony i kamery wideo, a nawet megafony dla dzieci – wszystko po to, by zachęcić małych pacjentów do współpracy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
AS Aparaty Słuchowe Anna Grzywacz
woj. zachodniopomorskie Słuchowe aparaty71-435 Szczecin, Krasińskiego 101
-
Ideal Partner sp. z o.o. sp.k
woj. podlaskie Medyczna aparatura, materiały16-070 Choroszcz, Warszawska 2
-
Metalowiec Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
woj. opolskie Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt46-100 Namysłów, Fabryczna 2
-
Krak Słuch Diagnostyka i Terapia Audiologiczna s.c.
woj. małopolskie Słuchowe aparaty31-104 Kraków, Felicjanek 10