Jak zacząć morsować? Wskazówki
Wzrasta zainteresowanie morsowaniem w Polsce. Kąpiel w lodowatej wodzie przyciąga wobec tego coraz więcej osób. Miłośników zimnej kąpieli można obecnie spotkać wszędzie. Poznaj jej zalety. Przeczytaj, o czym warto wiedzieć. Czy wszyscy mogą morsować? Jakie są przeciwwskazania? Czy należy się jakoś do tego przygotować? Czy spala się kalorie i jeśli tak to ile?
Ogólne wskazówki
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z morsowaniem, ogranicz się tylko do 1 kąpieli w tygodniu. Nie wskakuj od razu do wody, gdyż będzie to zbyt duży szok dla naczyń krwionośnych. Przy kolejnych razach zanurz się do szyi, wtedy bowiem aktywuje się układ krążenia. Zimne kąpiele najlepiej bierz w wolne od treningów dni. Nie zdziw się, gdy przy wchodzeniu będziesz czuć szczypanie lub igiełki na całym ciele. Opuść wodę, jeśli drżą Ci mięśnie, zęby szczękają, a skóra robi się sina lub czujesz się niekomfortowo. Lepiej unikać napierania na kry, gdyż można się łatwo zranić. Dobra sprawność fizyczna pomoże przy przyzwyczajaniu się do morsowania.
Przeciwwskazania do morsowania
Przed pierwszym razem należy się udać do specjalisty lekarza. Istnieją bowiem przeciwwskazania do morsowania takie jak:
- problemy z ciśnieniem
- choroby serca i układu krążenia
- niedoczynność tarczycy
- nietolerancja zimna
- choroby górnych dróg oddechowych
- padaczka lub borelioza
- otwarte rany
- ciąża
Morsowanie – jak się przygotować?
Do morsowania należy spakować takie rzeczy jak:
- czapka i rękawiczki
- strój kąpielowy
- buty do morsowania – neoprenowe, które zabezpieczą stopy przez zranieniem
- koc lub karimatę
- szlafrok
- dodatkowe ubranie
- termos – z ciepłą herbatą
Ważna jest również rozgrzewka. Najlepsze efekty osiągnie się przy ubraniu na cebulkę. Następnie co około 3 minuty zdejmuje się z siebie jedną warstwę. Sama rozgrzewka powinna trwać około 15-20 minut. Powinna być przeprowadzona jednak tak, aby się nie spocić. Wskazany jest lekki trucht połączony z: przysiadami, skrętoskłonami, pajacykami, pompkami, wymachami rąk czy nóg, brzuszkami oraz skipami. Nierzadko wykonuje się również wieloskoki.
Zalety morsowania
Do zalet morsowania zalicza się przede wszystkim hartowanie organizmu. Również dochodzi do szybkiej regeneracji organizmu. Warto wiedzieć, że sportowcy po treningach biegowych chłodzą bolące nogi w zimnej wodzie. Przyczynia się to do uwolnienia betaendorfin mających działanie podobne do morfiny. Dochodzi także do poprawy termoregulacji i krążenia. Skóra jest także lepiej ukrwiona i poprawia się wydolność układu sercowo-naczyniowego. Poprawia się również samopoczucie, nie wspominając o świetnej zabawie w dobrym towarzystwie.
Jak się zachować po wyjściu z wody?
Po wyjściu z wody wskazana jest ponowna aktywność fizyczna. Przykładem może być lekki trucht. Ważne, aby szybko się ubrać w ciepłe i suche rzeczy. Jest to istotne, ponieważ pozwala ochronić się przed wychłodzeniem organizmu. Dobrze wiedzieć, że przez pierwsze 5 minut nie odczuwa się zimna. Zaleca się wypicie herbaty z termosu. Grup morsujących należy szukać w pobliżu. Najczęściej morsuje się w rzekach, morzu czy basenach. Dzięki temu można się czuć bezpiecznie. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy coś się stanie. Wówczas można uzyskać szybką pomoc.
Czy morsowanie przyczynia się do spalania kalorii?
W trakcie morsowania dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych w organizmie. Wpływa to na uruchomienie procesów obronnych oraz przyspieszenie przemiany materii. Natomiast po opuszczeniu wody naczynia się rozszerzają, a organizm aktywuje procesy grzewcze. Wpływa to na zwiększenie metabolizmu i szybsze spalanie kalorii. Co więcej, w sezonie można spalić nawet do 5 kilogramów!
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana