Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn u leżących osób?
Osoby trwale lub tymczasowo unieruchomione zdane są na częściową opiekę innych. Dbając o ich zdrowie, nie należy zapominać o profilaktyce dotyczącej odleżyn. Chorzy spędzają większość czasu w pozycji leżącej lub siedzącej, co prowadzi do powstawania nieprzyjemnych i często bolesnych ran. W jaki sposób pomóc osobom o ograniczonej możliwości ruchu? W jaki sposób zapobiegać odleżynom?
Jak powstają odleżyny?
Odleżyny to najprościej mówiąc rany na ciele. Powstają w wyniku długotrwałego ucisku na jego poszczególne partie lub tarcia, kiedy osoba o ograniczonej możliwości ruchu spędza wiele godzin w jednej pozycji. Rany na ciele tego rodzaju najczęściej występują u osób z niepełnosprawnościami oraz jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego sprzętu przeciwodleżynowego.
Przeczytaj również: Zasady opieki nad osobą leżącą
Odleżyny powstają także w wyniku stłuczeń i urazów ciała.
Można wyróżnić pięć stopni odleżyn. Każdy kolejny wiąże się z większymi ranami na ciele oraz dolegliwościami bólowymi. Należą do nich:
- stopień I — odleżyny występują w postaci niewielkich rumieni, które podczas zmniejszenia nacisku na partię ciała bledną,
- stopień II — oprócz rumienia na skórze występuje twardość, obrzęk bądź pęcherze,
- stopień III — tkanka mięśniowa w obrębie rany obumiera, a wewnątrz niej znajduje się ziarnina lub maź ropna,
- stopień IV — uszkodzenia skóry sięgają tkanki tłuszczowej,
- stopień V — tkanka martwicza sięga kości.
Odleżyny powstają głównie w miejscach, gdzie znajduje się cienka skóra oraz mniejsze ilości tkanki. Podstawową formą zapobiegania jest zminimalizowanie ucisku na poszczególne partie ciała.
Przeczytaj również: W jaki sposób leczyć odleżyny
Profilaktyka
Osobie spędzającej dużą ilość czasu w jednej pozycji można pomóc poprzez odpowiednią profilaktykę. Lepiej jest zapobiegać odleżynom, niż walczyć z powstałymi już ranami. Najprostszym sposobem jest częsta zmiana pozycji chorego. Odleżyny powstają w wyniku problemów z mikrokrążeniem. Przekładanie pacjenta co godzinę lub częściej z boku na bok pozwala na zminimalizowanie ucisku.
Firma Rehamedi poleca specjalistyczny sprzęt przeciwodleżynowy, do którego należą między innymi materace i poduszki. W przeciwieństwie do częstej zmiany pozycji, której celem jest niedopuszczenie do problemów z mikrokrążeniem, stosowanie ich powoduje jego pobudzenie. Materace wykonują masaż ciała, poprawiając ukrwienie skóry i wzmacniając ją. Dzięki antyalergicznemu wypełnieniu nie uczulają pacjenta i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Sprzęt tego rodzaju może także znacznie łagodzić dolegliwości bólowe.
Podstawą profilaktyki przeciw odleżynom jest także właściwa pielęgnacja pacjenta. Poza codzienną higieną należy stosować preparaty ochronne do ciała, takie jak kremy czy balsamy. Środki te powinny przede wszystkim natłuszczać skórę. Ważną jest też właściwa i zbilansowana dieta. Składniki pokarmowe powinny być bogate w białko oraz witaminy A, E i C.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana