Jak zrozumieć seniora mimo bariery wieku?
Seniorzy, spędzający jesień swojego życia w domu opieki dla osób starszych to ludzie, którzy bardzo często zostali mocno doświadczeni przez życie. Mimo to bagaż ich przeżyć i doświadczeń może stać się inspiracją dla młodszego pokolenia. Jednak, aby tak się stało, należy zadbać o wzajemne zrozumienie, a to nie zawsze jest łatwe. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób pracownicy domu opieki mogą nawiązać nić porozumienia z osobami w podeszłym wieku?
Jak rozmawiać z seniorami?
Kluczem do nawiązania dobrego kontaktu z osobami w podeszłym wieku jest przede wszystkim zdobycie ich zaufania. To dzięki niemu relacje między opiekunem a seniorem mogą przybrać charakter przyjacielski. Osoby starsze o ograniczonej sprawności fizycznej, poza wsparciem w codziennych czynnościach, np. dbaniu o higienę, pomocy w ubieraniu i jedzeniu, potrzebują również okazania im troski emocjonalnej. Może ona obejmować zwyczajną rozmowę, spacer, ale także zorganizowanie dla seniorów zajęć, które wypełnią im czas wolny.
Przeczytaj również: Wyposażenie domów opieki
Takie podejście do seniorów propaguje dom opieki Senior Residence w Katowicach, który poza zaspokajaniem potrzeb bytowych swoich pensjonariuszy, zapewnia im szeroką ofertę zajęć, dopasowanych do ich zainteresowań. Kadrę placówki stanowią osoby o wysokich kwalifikacjach, ukierunkowanych na pracę z ludźmi starszymi. To właśnie dzięki temu panuje tam przyjazna atmosfera, a podopieczni poza odpowiednimi warunkami mieszkaniowymi, mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa, tak ważne dla każdego człowieka w podeszłym wieku.
Przeczytaj również: Jak przeprowadzić rozmowę z seniorem o umieszczeniu w domu opieki?
O czym warto pamiętać, opiekując się seniorami?
Opieka nad osobami starszymi to zadanie wielowymiarowe. Pierwszy wymiar obejmuje kwestie zdrowotne. Trzeba bowiem pamiętać, że seniorzy ze względu na swój wiek mogą zmagać się z wieloma chorobami. Do tych najczęstszych można zaliczyć problemy z układem krążeniowym, cukrzycę, ograniczoną sprawność fizyczną czy choroby o podłożu neurologicznym, m.in. demencję starczą. Dlatego tak istotne jest zapewnienie seniorom właściwej opieki lekarskiej, rehabilitacyjnej oraz pielęgniarskiej.
Przeczytaj również: Na jakie zajęcia mogą liczyć seniorzy w domach opieki?
Innym równie ważnym wymiarem opiekuńczym, jest zagwarantowanie osobom starszym zajęć o charakterze terapeutycznorozwojowym. Dzięki nim dom seniora jest miejscem, w którym każdy podopieczny ma możliwość rozwijania swoich pasji, a także uzyskania wsparcia psychologicznego, które może okazać się pomocne w pokonywaniu stanów lękowych i depresyjnych. Dlatego właśnie tak istotną kwestią jest stworzenie między seniorem a znacznie młodszym terapeutą, komunikacji opartej na zaufaniu i zrozumieniu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana