Jaki wpływ na wady wzroku ma genetyka?
![Jaki wpływ na wady wzroku ma genetyka? Jaki wpływ na wady wzroku ma genetyka?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-154276-jaki-wplyw-na-wady-wzroku-ma-genetyka.jpg)
Wady wzroku i liczne schorzenia oczu występują nie tylko pod wpływem urazów czy codziennego nadwyrężania tego narządu podczas pracy i nauki. Okazuje się, że predyspozycje do wielu przypadłości możemy odziedziczyć po rodzicach czy dziadkach. Aby sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie osób obciążonych ryzykiem dziedzicznych chorób, należy wykonać test genetyczny. W artykule piszemy więcej na temat takich badań.
Choroby genetyczne narządu wzroku
Jak przekonują specjaliści, wady wzroku i niektóre choroby oczu mają podłoże genetyczne. Nie oznacza to jednak, że historia tych schorzeń w rodzinie wskazuje na pewność pojawienia się ich w późniejszych pokoleniach. Mowa tu jedynie o zwiększonym ryzyku ich wystąpienia. Naukowcy wyróżniają obecnie ponad 1000 genetycznych chorób oczu. Wśród nich można wymienić m.in.:
Przeczytaj również: Na czym polega badanie refrakcji oka?
- nowotwory oczu,
- dystrofie rogówki,
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,
- wrodzone wady tęczówki.
Ponadto, uwarunkowania genetyczne ma również wysoka krótkowzroczność. Wiedząc, że znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka chorób oczu o podłożu dziedzicznym, możemy wdrożyć działania profilaktyczne i wczesne leczenie.
Przeczytaj również: Kiedy warto wykonać badania genetyczne?
Badania genetyczne do diagnostyki chorób oczu
O tym, czy jesteśmy genetycznie obciążeni możliwością pojawienia się wad i schorzeń narządu wzroku dowiemy się za pomocą badań genetycznych. Oprócz wskazania predyspozycji do wystąpienia pewnych dolegliwości oczu, wyniki badania dostarczą nam wielu przydatnych wskazówek dotyczących dbania o zdrowie. Dowiemy się na przykład, jaka dieta będzie najlepiej służyć zdrowiu naszych oczu oraz jak możemy lepiej zadbać o narząd wzroku w zależności od genotypu. Analiza wyników badań pomoże nam również podjąć odpowiednie kroki, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ genów na ryzyko chorób oczu.
Jak wykonuje się badania genetyczne?
Samo badanie genetyczne jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega ono na pobraniu niewielkiej ilości materiału genetycznego (z reguły jest to wymaz z jamy ustnej). Procedura jest bardzo szybka – całość zajmuje dosłownie kilka minut. Co ważne, materiał do badań można pobrać samodzielnie w domu, także u małych dzieci. Zestaw do wykonania testu można zakupić np. w salonie Optyczne Atelier. Po dokonaniu rejestracji, pobraniu materiału i zabezpieczeniu go (należy postępować według instrukcji dołączonej do opakowania), przesyłkę wysyła się do laboratorium. Wyniki testu DNA w postaci raportu wraz z poradami i rekomendacjami wysyłane są na adres e-mail najpóźniej po 4 tygodniach.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Centrum Podologiczne Olha Prokopenko Zdrowa Stopa
woj. dolnośląskie Podologiczne usługi50-419 Wrocław, gen. Romualda Traugutta 123
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Lekarze - ortopedzi05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34