Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci i jak je leczyć?

Obecnie wady postawy u dzieci są znacznie większym problemem niż kiedyś. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia i zaniedbywanie aktywności fizycznej. Z jakimi wadami postawy młodzi ludzie zmagają się zatem najczęściej, jak skutecznie sobie z nimi radzić oraz na czym polega profilaktyka tego typu schorzeń? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Rodzaje wad postawy
Wady postawy wiążą się z różnymi rodzajami zniekształceń kręgosłupa, jednak istnieje kilka najpopularniejszych problemów. Jednym z nich jest skolioza. Polega ona na skrzywieniu kręgosłupa w którymś z trzech odcinków: szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym. Problem ten jest tak popularny wśród młodych osób, ponieważ duży wpływ na jego powstawanie ma szybki wzrost organizmu dziecka. Podczas diagnostyki wad postawy mogą zostać zauważone również kifoza i hiperlordoza. Pierwsze z wymienionych schorzeń objawia się okrągłymi plecami, a drugie wklęsłymi.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje badań postawy?
Kontrolowanie stanu kręgosłupa u ortopedy jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju, a także dla uniknięcia poważniejszych problemów w przyszłości. Obecnie dzieci spędzają dużo czasu w szkolnych ławkach, przy biurku albo przy komputerze, co wpływa niekorzystnie na ich kręgosłup. Z tego właśnie względu wskazane są okresowe kontrole pod kątem wad postawy.
Przeczytaj również: Wady postawy. Skąd się biorą i jak ich unikać?
Jak leczy się wady postawy?
Podstawą radzenia sobie z problemem wad postawy jest prawidłowe zdiagnozowanie konkretnego ich rodzaju. W tym celu należy udać się do ortopedy. Leczenie opisywanych kłopotów z kręgosłupem polega zwykle na regularnym wykonywaniu wskazanych ćwiczeń. Może się to odbywać w warunkach domowych albo w profesjonalnym gabinecie pod okiem specjalisty. Zdarza się również, że wymagane są zabiegi chirurgiczne, jednak dotyczy to wyjątkowo trudnych przypadków.
Leczeniem wad postawy zajmują się specjaliści, na przykład ci z gabinetu ortopedycznego dr n. med. Jerzego Michajłowa i lek. Med. Andrzeja Szybińskiego. Najlepszą opcją jest dbanie o profilaktykę chorób kręgosłupa. W ten sposób zmniejsza się ryzyko powstawania poważniejszych problemów, które mogłyby wymagać interwencji chirurga. Należy pamiętać o uczeniu swoich dzieci zdrowych nawyków, utrzymywania prawidłowej postawy oraz nieunikania aktywności fizycznej. Wzmocnione mięśnie, lepsza kondycja oraz utrzymywanie optymalnej wagi ciała wpłyną pozytywnie na cały organizm, w tym na stan kręgosłupa. Jeśli podejrzewasz, że problem wad postawy może dotyczyć również Twojego dziecka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Małgorzata Fąferek-Pekowska Gabinet Terapii Zaburzeń Mowy
woj. opolskie Logopedzi47-223 Kędzierzyn-Koźle, Chemików 7B
-
Tatiana Pokotycka Lek. Med. Okulista
woj. lubuskie Lekarze - okuliści69-200 Sulęcin, Kościuszki 8 lok. 1
-
Jan Śliwiński Usługi lekarsko-pielęgniarskie
woj. mazowieckie Lekarze - wizyty domowe02-703 Warszawa, Bukowińska 26 B
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Lekarze - ortopedzi05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34