Jakie uprawnienia ma absolwent położnictwa?

Czego uczy się student położnictwa?
Kompetencje oraz doświadczenie absolwentów położnictwa są doceniane w Polsce i za granicą. Studenci kształcący się na tym kierunku zdobywają bowiem aktualną wiedzę z zakresu medycyny ogólnej, poznają praktyczną stronę położnictwa, a także specyfikę pracy w placówkach ochrony zdrowia. Wszystko to pod okiem nauczycieli z dużym doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym, którzy prowadzą zajęcia zgodne z obowiązującymi trendami, cały czas nadążając za nowościami, jakie pojawiają się w świecie położnictwa.
Podczas studiów na kierunku położnictwo główny nacisk kładziony jest na holistyczne podejście do pacjenta, które uwzględnia poszanowanie jego praw. Ponadto studenci zdobywają umiejętności w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej – przedkoncepcyjnej, prenatalnej, perinatalnej, a także w okresie przekwitania i senium. Absolwenci będą mogli rozpoznawać i monitorować ciążę prawidłową, samodzielnie przyjąć poród siłami natury oraz wykrywać stany odbiegające od normy zarówno u matki, jak i u dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu.
Studentom przekazywana jest wiedza na temat rozrodu i metod planowania rodziny w kilku aspektach: biologicznym, wychowawczym, społecznym oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa. Dzięki zdobyciu umiejętności wykonywania świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej lub rodzącej oraz położnicy i noworodka, absolwent położnictwa ma duży wpływ na jakość życia rodziny, ponieważ jest profesjonalnie przygotowany do opieki nad kobietą w trakcie ciąży, porodu i połogu fizjologicznego. Praktyczny trening wszystkich czynności przedporodowych, porodowych i poporodowych odbywa się w specjalnych pracowniach wyposażonych w profesjonalne środki dydaktyczne, takie jak: modele, fantomy czy symulatory.
Gdzie znajdują pracę absolwenci położnictwa?
Z racji tego, że absolwenci położnictwa są w stanie skutecznie pomóc kobiecie w najważniejszych i bardzo trudnych momentach jej życia, są oni poszukiwani – ze względu na wysoką średnią wieku aktywnego zawodowo personelu położniczego oraz z powodu dużej migracji zawodowej. Zawód ten nie jest łatwy, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, ale przynosi dużo satysfakcji. Przeznaczony jest dla osób aktywnych, posiadających dużą dozę empatii i lubiących codzienną pracę z ludźmi – wyjaśnia rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który posiada w swojej ofercie studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia na kierunku położnictwo.
Absolwenci położnictwa mogą pracować w publicznych oraz niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej – w tym w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie położnictwa i ochrony zdrowia, instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych, a także instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk medycznych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko
woj. mazowieckie Przychodnie - podstawowa opieka zdrowotna05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34
-
Centrum Medyczne Bud-Med
woj. podkarpackie Przychodnie specjalistyczne35-016 Rzeszów, Hoffmanowej 8a