Jakie wady zagrażają życiu nienarodzonego dziecka?

Każda przyszła mama marzy o zdrowym dziecku. Niestety, czasami życie nienarodzonego maluszka może być zagrożone przez różne wady rozwojowe, które często prowadzą do komplikacji w czasie ciąży lub poważnych problemów zdrowotnych po urodzeniu pociechy. Jakie wady stwarzają zagrożenie dla nienarodzonego dziecka? W jaki sposób się je diagnozuje?
Jakie wady mogą być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka?
Wady zagrażające życiu nienarodzonej pociechy można podzielić na kilka grup, w zależności od tego, która część organizmu jest nimi dotknięta. Do najczęstszych należą wady serca, układu nerwowego, układu moczowo-płciowego oraz układu pokarmowego. Pierwsze z wymienionych obejmują szerokie spektrum zaburzeń, takich jak ubytki przegrody międzykomorowej czy międzyprzedsionkowej lub zwężenie drogi odprowadzającej krew z serca do płuc. Wiele z nich może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Przeczytaj również: Plastyka brzucha a ciąża – co warto wiedzieć przed zabiegiem?
Wady układu nerwowego obejmują najczęściej występujące wady cewy nerwowej, takie jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Mogą one prowadzić m.in. do ciężkiego upośledzenia umysłowego, wodogłowia oraz poważnych problemów z oddychaniem i funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego. Z kolei wady układu moczowo-płciowego to głównie nieprawidłowości budowy nerek, moczowodów i pęcherza moczowego. Mogą one prowadzić do uszkodzenia nerek oraz zakażeń dróg moczowych. Wady układu pokarmowego obejmują przede wszystkim wszelkiego rodzaju przetoki, zwężenia jelit czy atrezje dróg żółciowych.
W jaki sposób wykrywa się wady zagrażające życiu nienarodzonego dziecka?
Badania prenatalne, wykonywane m.in. przez ginekologa w Rzeszowie w Centrum Medycznym MAMI, mają na celu wczesne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych u dziecka. Dostępne są różne metody diagnostyczne, które pozwalają na zbadanie płodu w różnych etapach ciąży. Jednym z ważnych badań wykonywanych rutynowo u ciężarnych jest badanie ultrasonograficzne, tzw. USG. Pozwala ono na ocenę budowy oraz funkcjonowania narządów dziecka, a także może umożliwić stwierdzenie ewentualnych wad serca, układu nerwowego czy moczowego.
W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie inwazyjnych zabiegów, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Oprócz tego w wielu przypadkach przeprowadza się też badania genetyczne płodu. W Rzeszowie również wykonasz je m.in. we wcześniej wspomnianym centrum medycznym. Pozwalają one na pobranie materiału genetycznego dziecka i wykonanie szczegółowych badań chromosomalnych czy molekularnych, które mogą wykazać obecność wad genetycznych czy metabolicznych. Należy jednak pamiętać, że żadne z nich nie dają 100% pewności co do zdrowia dziecka. Niemniej jednak pozwalają one z reguły na uzyskanie informacji o ewentualnych zagrożeniach dla jego życia i zdrowia.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jan Śliwiński Usługi lekarsko-pielęgniarskie
woj. mazowieckie Lekarze - wizyty domowe02-703 Warszawa, Bukowińska 26 B
-
Anna Zakrzewska Specjalista Endokrynolog, Specjalista Chorób Wewnętrznych
woj. śląskie Lekarze - endokrynolodzy40-750 Katowice, Pijarska 1-3
-
Galeria Optyczna Kids - Optyk Dla Dzieci i Dorosłych
woj. kujawsko-pomorskie Optycy88-100 Inowrocław, Rynek 10
-
Pozytyw-Ka Centrum rozwoju i wsparcia psychologicznego
woj. dolnośląskie Lekarze - psychiatrzy55-100 Trzebnica, Polna 33