Jakie zagrożenia wiążą się z wkłuciem kleszcza?
Lato to czas, w którym trzeba zmagać się z insektami. Jedne mniej, inne bardziej zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Do tych groźniejszych można zaliczyć kleszcze, które trudno jest dostrzec gołym okiem podczas spaceru po lesie, po łące, a nawet na przydomowym trawniku. Bezpośredni kontakt z kleszczem może wywoływać wiele chorób, ponieważ pajęczaki te przenoszą do krwiobiegu czynniki, które je powodują. Jakie wyróżnia się choroby odkleszczowe?
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze stają się najbardziej aktywne w okresie letnim. Wysoka temperatura otoczenia jest idealnym środowiskiem do bytowania tych stawonogów. Kleszcze zaczynają być aktywne na przełomie marca i kwietnia i trzeba na nie uważać często aż do listopada. Insekty te przenoszą wiele chorób, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W Polsce najczęściej odnotowuje się przypadki następujących chorób odkleszczowych:
Przeczytaj również: Jakie choroby mogą być przenoszone przez kleszcze?
- borelioza,
- tularemia,
- gorączka Q,
- bartoneloza,
- babeszjoza,
- erlichioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu.
Dystrybutor narzędzia do usuwania kleszczy Trix doradzą, aby przede wszystkim zapobiegać ukłuciom pajęczaków. Jeśli planujesz wybrać się na łono natury, gdzie możesz trafić na kleszcze, najlepiej jest założyć ubranie z długimi nogawkami i rękawem. Szczelnie osłonięta skóra jest niedostępna dla stawonogów. Poleca się także odzież w jasnych kolorach, aby w razie ataku kleszcza łatwo było go dostrzec. Można także stosować środki odstraszające kleszcze. Jeśli jednak już zauważysz kleszcza w swojej skórze, konieczne będzie jego natychmiastowe usunięcie i kontrolna wizyta u lekarza.
Czym i jak usuwać kleszcze?
Jeśli kleszcz wbije się w skórę, należy go przede wszystkim jak najszybciej usunąć. Ważne jest, aby wyciągnąć ciało stawonoga wraz z głową. Sprawdzonym przyrządem do usuwania kleszczy jest narzędzie Trix. Opleciony pasożyt zostaje sprawnie wyciągnięty niezależnie od rozmiaru.
Miejsce po kleszczu należy dokładnie zdezynfekować. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów trzeba będzie udać się na wizytę do lekarza. Zgłoś się do gabinetu, jeśli zauważysz następujące symptomy:
- rumień wędrujący,
- zmiany na skórze,
- bóle mięśni,
- bóle stawów,
- ogólne osłabienie.
Pa jeńców zgłaszający się z niepokojącymi objawami po ukłuciu kleszcza, zazwyczaj są diagnozowani pod kątem boreliozy. W przypadku wykrycia przeciwciał produkowanych przez układ immunologiczny lekarz zaleca antybiotykoterapię. Odpowiednio wcześnie wykryta borelioza może zostać całkowicie wyleczona. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku właściwa diagnostyka.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana