Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?

Stosowanie nieodpowiednich i zbyt agresywnych kosmetyków, niewłaściwa dieta oraz nieprawidłowa pielęgnacja włosów – to czynniki, które mogą sprzyjać chorobom dermatologicznym, w tym chorobom skóry głowy. Konieczna jest wtedy wizyta u dermatologa.
Po pomoc do dermatologa
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zmian na skórze, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Dotyczy to przede wszystkim wszelkich znamion czy pieprzyków, a także problemów z zaskórnikami czy trądzikiem. Lekarz doradzi, jakie kremy powinniśmy stosować i jakie badania wykonać. Dermatologa warto także odwiedzić, jeśli mamy kłopoty z wypadaniem włosów, ponieważ może to świadczyć o poważnych chorobach związanych ze skórą głowy.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z pomocy dermatologa?
Kiedy zgłosić się na wizytę?
- Czerwone i łuszczące się plamy
Łuszczyca jest chorobą o niepoznanej dotąd etiologii. Uważa się jednak, że na jej występowanie wpływa wiele czynników, m.in. genetyczne, środowiskowe, immunologiczne.
Przeczytaj również: Kiedy warto udać się do dermatologa?
Charakterystyczne dla łuszczycy skóry głowy jest powstawanie czerwonych plam pokrytych srebrzystą łuską. Tworzą one zgrubiałe placki, które są wyczuwalne w dotyku. Zmiany chorobowe dają wiele uciążliwych dolegliwości, w tym świąd prowokujący do drapania, w efekcie czego dochodzi do powstawania kolejnych ognisk łuszczycy.
Przeczytaj również: Cechy dobrego dermatologa
Łuszczyca skóry głowy jest chorobą trudną do wyleczenia. Właściwie nie da się całkowicie wyeliminować problemu, a jedynie doprowadzić do okresu remisji. Pomaga w tym regularne usuwanie łuski – stosując preparaty o działaniu złuszczającym (np. kwas salicylowy) oraz emolienty (natłuszczające skórę i łagodzące świąd). Ponadto pod kontrolą dermatologa przyjmuje się kortykosteroidy, retinoidy lub preparaty zawierające analogi witaminy D3.
- Pieczenie i łuszcząca skóra
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, którą wywołuje drożdżak Malassezia stanowiący element flory bakteryjnej skóry i mieszków włosowych. Do jego nadmiernego namnażania dochodzi m.in. na skutek niewłaściwej higieny, stosowania silnych kosmetyków, długotrwałego stresu czy zaburzeń związanych z odżywianiem. Wśród osób najbardziej narażonych na łojotokowe zapalenie skóry są osoby chorujące na cukrzycę, zakażone wirusem HIV czy zmagają się z zapaleniem trzustki.
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się występowaniem nieregularnych plam rumieniowych, które pokrywają się naskórkiem z tendencją do łuszczenia. Objawom tym towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: świąd, pieczenie.
Zbagatelizowanie łojotokowego zapalenia skóry może doprowadzić do przerzedzenia włosów, dlatego należy podjąć odpowiednie leczenie. Dermatolog zaleca kurację, której przebieg uzależniony jest od nasilenia objawów. Czasami pomaga stosowanie leczniczego szamponu przeciwłupieżowego, a niekiedy – szczególnie jeśli schorzenie jest zaawansowane – stosowanie preparatów o działaniu przeciwgrzybicznym i zawierającym kortykosteroidy (do leczenia miejscowego).
- Świąd i tłusty łupież
Łupież jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Spowodowany zwykle chemicznym drażnieniem skóry głowy, co jest związane m.in. ze stosowaniem agresywnych i silnych kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że niekiedy łupież bywa objawem grzybicy, łuszczycy lub łojotoku. Jeśli ma formę suchą i jest niewłaściwie leczony, zamienia się w łupież tłusty. Ten z kolei może doprowadzić do łysienia łojotokowego.
Łupież objawia się najczęściej występowaniem białych, sypiących się z głowy płatków. Jeśli przybiera formę tłustą, na skórze głowy pojawiają się duże, żółte i nasiąknięte łojem łuski, które mocno przylegają do naskórka.
Chcąc wspomóc leczenie łupieżu, warto sięgnąć po delikatne hipoalergiczne szampony o pH wynoszącym 5,5. Jeśli taki preparat nie przynosi poprawy, wówczas można zastosować szampon do włosów z łupieżem suchym. Nieco trudniejsze może być samodzielne eliminowanie łupieżu tłustego, dlatego w tym przypadku lepiej skontaktować się z dermatologiem. Specjalista często zaleca nacieranie skóry kwasem salicylowym oraz przyjmowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Anna Bielec-Michałowska Prywatny Gabinet Chirurgiczny
woj. opolskie Lekarze - chirurdzy45-052 Opole, Oleska 13 lok. 1
-
Małgorzata Fąferek-Pekowska Gabinet Terapii Zaburzeń Mowy
woj. opolskie Logopedzi47-223 Kędzierzyn-Koźle, Chemików 7B