Kiedy przeprowadza się badanie AMH?

Spis treści
Podstawowym badaniem w diagnostyce niepłodności kobiet jest badanie rezerwy jajnikowej, czyli badanie AMH. W artykule opisujemy, w jakim celu jest wykonywane, jak przebiega oraz jakie mogą być przyczyny obniżonej rezerwy jajnikowej.
Jaki jest cel badania AMH?
Celem przeprowadzenia badania AMH jest sprawdzenie płodności kobiety i jej rezerwy jajnikowej. AMH to hormon, który jest wytwarzany przez pęcherzyki jajników. Jego pełna nazwa to hormon anty-Mullerowski.
Przeczytaj również: Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Ocena rezerwy jajnikowej jest niezbędna u pacjentek planujących ciążę, jest też ważnym elementem diagnostyki przyczyn niepłodności. Daje też lekarzowi niezbędne dane w diagnostyce i w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Na podstawie wyników badania AMH można też zdiagnozować u pacjentki wystąpienie dysfunkcji jajników lub zespołu przedwczesnego wygasania jajników. Badanie AMH wykonywane jest też u mężczyzn. W tym przypadku ma ono na celu potwierdzenie lub wykluczenie zaburzeń w produkcji androgenów.
Przeczytaj również: Jak wygląda zapłodnienie in vitro?
Przebieg badania AMH
Badanie AMH jest nieinwazyjne i nieskomplikowane dla Pacjentki. Wykonuje się je z krwi żylnej. Nie wymaga żadnych przygotowań i nie trzeba być na czczo. Badanie może być wykonane o każdej porze dnia i w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Wyniki zazwyczaj są dostępne następnego dnia.
Przeczytaj również: Etapy rozwoju embrionu w trakcie zapłodnienia in-vitro
Normy wyników AMH są róże dla różnych przedziałów wiekowych, dlatego wynik powinien zinterpretować lekarz. Za wartość referencyjną dla kobiet w wieku rozrodczym przyjmuje się przedział 1-3 nh/ml. Wynik poniżej normy, czyli poniżej 1 nh/ml świadczy o obniżeniu rezerwy jajnikowej. Z kolei wyniki powyżej 3 nh/ml wskazuje na zbyt wysoki poziom rezerwy jajnikowej, którego przyczyną może być zespół policystycznych jajników.
Obniżona rezerwa jajnikowa a płodność
Trzeba pamiętać, że rezerwa jajnikowa maleje wraz z wiekiem u każdej kobiety i jest to całkowicie naturalny proces. Problem tkwi w zbyt szybkim w stosunku do wieku zmniejszaniu się liczby pęcherzyków w jajnikach zdolnych do uwolnienia komórki jajowej. U młodych kobiet, około 30. roku życia, zbyt niski poziom AMH może sygnalizować przedwczesne wygasanie czynności jajników i powodować trudności z zajściem w ciążę. Jeśli kobiecie przez okres 12 miesięcy nie udało się zajść w ciążę mimo starań, a dodatkowo wynik badania AMH wskazuje na obniżenie rezerwy jajnikowej powinna, koniecznie z Partnerem, zgłosić się do jednej klinik leczenia niepłodności np.: Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach w celu pogłębionej diagnostyki niepłodności.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Koszalinie
woj. zachodniopomorskie Przychodnie specjalistyczne75-640 Koszalin, Zwycięstwa 204a
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Przychodnie dziecięce05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34