Klaustrofobia
Przyczyny
Na dzień dzisiejszy istnieje kilka teorii na temat klaustrofobii. Jednak żadna z nich nie jest całkowicie pewna.Istnieje podejście psychoanalityczne, które zwraca uwagę na znaczenie procesu narodzin człowieka w rozwoju klaustrofobii. Według Z. Freuda, strach przed małymi zamkniętymi pomieszczeniami uobecnia się w każdym człowieku, jednakże w różnym stopniu. Może być powiązany z ciężkim porodem spowodowanym utrudnionym przejściem przez ciasny kanał rodny. Czasem ten proces jest nazywany „traumą narodzin”
. Z kolei podejście behawiorystyczne wskazuje na to, iż lęku przed małymi pomieszczeniami można się nauczyć w drodze warunkowania klasycznego. A zatem dziecko może naśladować reakcje fobiczne swoich rodziców, którzy w małych pokojach reagowali silnym lękiem.
Klaustrofobia może być również rezultatem traumy u dziecka, które np. zostało zatrzaśnięte w ciemnej i ciasnej szafie. Z kolei dorośli mogą zacząć bać się zamkniętych pomieszczeń w momencie, gdy przeżyją wypadek, np. z dłuższym zamknięciem w windzie.
Wiele również wskazuje, że klaustrofobia może być wynikiem zaburzeń w percepcji osobistej przestrzeni. Ludzie z tym irracjonalnym lękiem definiują swoją przestrzeń osobistą zbyt szeroko. Jeżeli zatem ktoś wtargnie na ich osobistą sferę, to wówczas reagują lękiem, bądź dyskomfortem. Niemniej jednak nie jest wiadome, czy zaburzenia spostrzegania własnego terytorium są skutkiem, czy raczej przyczyną klaustrofobii.
Objawy
Klaustrofobia przedstawia liczne objawy, podobnie jak pozostałe fobie. Są to przede wszystkim zimne poty, niepokój, przyspieszone bicie serca oraz szybki i płytki oddech. Oprócz tego zdarzają się - drżenie kończyn, wzrost napięcia mięśniowego, a ponadto nadpobudliwość i podwyższenie ciśnienia krwi. Klaustrofobia objawia się również brakiem tchu, zawrotami głowy oraz bólem w klatce piersiowej.Leczenie
Leczenie klaustrofobii może być dwojakie. Po pierwsze – wykorzystuje się terapię psychologiczną, a właściwie systematyczną desensytyzację. Ta kuracja polega na nauczeniu klaustrofobika technik relaksacyjnych, które powinny pomóc w przypadku wystąpienia objawów związanych z chorobą, np. przerażenia oraz kołatania serca, czy duszności i bólu brzucha. Kiedy pojawi się strach, osoba z klaustrofobią zaczyna się relaksować.Leczenie klaustrofobii przez „zanurzanie” jest kolejną metodą. Polega ona na skonfrontowaniu klaustrofobika z przedmiotami i sytuacjami wywołującymi paniczny lęk. Dzięki temu dana osoba może uświadomić sobie, że wejście do naprawdę ciasnego pomieszczenia nie wywoła jego śmierci. Terapia z wykorzystaniem tego sposobu jest dość drastyczna, ponieważ u osoby chorej wywołuje lęk, niemniej jednak jej rezultaty są naprawdę szybkie i widoczne.
Przeczytaj również: Skąd się biorą lęki i fobie? Jak sobie z nimi radzić?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana