Kolana biegacza. Co kryje się pod tą nazwą?
Niemal każdy biegacz wie, czym jest kolano biegacza. Nawet jeśli sam nie doświadczył tej dolegliwości, to zapewne słyszał kiedyś o niej, na przykład od kogoś, u kogo pojawił się problem z kolanem biegacza. Co tak właściwie kryje się pod tą nazwą? Jakie są przyczyny i objawy kolana biegacza? Na czym powinna polegać diagnostyka i leczenie opisywanej dolegliwości? Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Jakie są przyczyny dolegliwości nazywanej kolanem biegacza i jak ją rozpoznać?
Kolanem biegacza nazywa się bolesność zlokalizowaną w stawie kolanowym. Określenie tej dolegliwości wynika z faktu, że bardzo często cierpią na nią osoby uprawiające sport, głównie biegacze. To właśnie ta grupa najczęściej zgłasza się do lekarzy specjalistów, na przykład ortopedów urazowych z Mysłowic, z objawami typowymi dla opisywanego problemu.
Przeczytaj również: Na jakie urazy jesteśmy narażeni podczas uprawiania windsurfingu?
Jest to kontuzja mogąca występować w postaci różnorodnych urazów stawu kolanowego, choć zazwyczaj o kolanie biegacza mówi się w kontekście kontuzji związanej z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego, a więc z niewłaściwą korelacją biodra i stawu kolanowego. Do podstawowych przyczyn kolana biegacza należy między innymi przeciążenie kolana wynikające np. ze złej techniki biegu lub zbyt intensywnego treningu. Bardzo często dolegliwość ta wynika również z bagatelizowania występujących u biegacza spięć i brak regeneracji kolana.
Przeczytaj również: Jak tlenoterapia wspomaga sportowców?
Pacjenci cierpiący na kolano biegacza korzystający z pomocy ortopedów specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu tej dolegliwości, takich jak lekarze z gabinetu ortopedycznego Orthoestetica w Mysłowicach, zazwyczaj skarżą się na podobne objawy zauważonego problemu. Do najczęstszych symptomów kolana biegacza należy ból i obrzęk w okolicy przedniej lub bocznej części stawu. Co istotne, objawy nasilają się w trakcie biegu, choć mogą również występować w trakcie codziennych aktywności, na przykład podczas wchodzenia po schodach.
Na czym powinna polegać diagnostyka i leczenie kolana biegacza?
Diagnostyka kolana biegacza powinna polegać na zastosowaniu odpowiednio dobranych badań. W celu rozpoznania tej dolegliwości bardzo często stosowany jest rezonans magnetyczny. Diagnoza stawiana jest zazwyczaj przez lekarza ortopedę. Po wykonaniu niezbędnych badań specjalista jest w stanie zaplanować leczenie, którego celem będzie złagodzenie pojawiającego się bólu. Co ważne, proces leczenia może być zupełnie odmienny u poszczególnych pacjentów. Nie istnieje uniwersalny schemat radzenia sobie z tą dolegliwością.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana