Leczenie lekomanii. Etapy postępowania

Lekomania jest niebezpiecznym uzależnieniem, które nieleczone może nieść za sobą w skrajnych przypadkach tragiczne skutki. Jak każdy nałóg, lekomania powinna być leczona, aby nie dopuścić do wyniszczenia organizmu. Jak leczy się lekomanię? O tym poniżej!
Lekomania – trudna do zdiagnozowania, ale szalenie niebezpieczna
Niektóre leki wykazują bardzo silne działanie uzależniające. Można do nich zaliczyć między innymi opioidy , benzodiazepiny czy barbiturany. Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych, które zawarte są w lekach, bardzo często samodzielnie nie są w stanie ich odstawić. Wynika to z faktu, że odstawianie silnych leków powoduje zespół abstynencyjny, czyli nieprzyjemne objawy fizyczne i psychicznie. I tak, podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii, osoba uzależniona przyjmuje leki, aby zapobiec tym objawom.
Lekomania jest trudna do zdiagnozowania, jednak można zauważyć pewne symptomy, które mogą świadczyć o uzależnieniu. Będzie to m.in. dalsze przyjmowanie leków po ustąpieniu objawów chorobowych, zażywanie ich bez wskazań medycznych, częste wizyty u lekarza, mieszanie różnych środków, a także lęki, otępiałość, drażliwość i kłopoty ze snem. To tylko część objawów – u każdego chorego mogą pojawiać się inne symptomy o różnym nasileniu. Jednak jeśli u bliskiej Ci osoby zauważysz niepokojące objawy, jedynym wyjściem może być specjalistyczne leczenie w ośrodkach uzależnień, takich jak chociażby Ośrodek Leczenia Uzależnień Odpocznienie. Jak wygląda leczenie lekomanii?
Etapy leczenia lekomanii
Podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii, pierwszym etapem leczenia uzależnienia od leków jest detoks. Oznacza on stopniowe zmniejszanie dawek leku, aby wyeliminować uzależniającą substancję z organizmu. Jest to etap, który powinien być wykonany pod okiem lekarza. Detoksykacja to eliminacja substancji psychoaktywnej z organizmu, ale również jednoczesne uzupełnianie poziomu minerałów i płynów. Kolejne etapy obejmują terapię – można ją odbyć indywidualnie lub grupowo. Aby leczenie lekomanii było skuteczne, niezwykle ważne jest również wsparcie psychologa i bliskich osób. Warto jednak podkreślić, że osoba uzależniona musi być zmotywowana do zmiany i podjąć decyzję o leczeniu. W innym wypadku leczenie będzie nieskuteczne, albo szybko chory powróci do nawyków sięgania po substancje uzależniające.
W zależności od wybranego ośrodka leczenia uzależnień, mogą być prowadzone terapie oparte o różne modele, jednak celem każdego ośrodka jest pomoc pacjentowi, który nie radzi sobie z samodzielnym odstawieniem substancji uzależniających.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rehabilitacja Majowe NZOZ
woj. zachodniopomorskie Rehabilitacja70-786 Szczecin, Iwaszkiewicza 89 lok. 95
-
Ryszard Gabryś Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Medycznej
woj. małopolskie Rehabilitacja31-271 Kraków, Krowoderskich Zuchów 19 lok. 83
-
Terenova Transport Sanit Prywatny Taksówka Medyczna Jarosław Nęcek
woj. śląskie Transport sanitarny40-203 Katowice, al. Roździeńskiego 98 lok. 186