Metoda Bobath i jej zastosowanie w rehabilitacji dzieci i niemowląt

Metoda Bobath to jedna z metod usprawniania ruchowego stosowana na całym świecie zarówno u dzieci, jak i u niemowląt z dysfunkcją narządu ruchu. Wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji jest szczególnie ważne jeszcze na wczesnych etapach rozwoju, kiedy maluch ma szansę na zdobycie umiejętności mogących mieć wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym. Jakie są założenia metody Bobath concept i jak wygląda rehabilitacja dzieci i niemowląt? Wyjaśniamy.
Metoda NDT Bobath concept w rehabilitacji dzieci i niemowląt
Założenia metody NDT Bobath opierają się na prawidłowym neurorozwoju dziecka. Została ona stworzona w celu rehabilitacji osób z różnego rodzaju deficytami neurologicznymi, takimi jak mózgowe porażenie dziecięce, opóźniony rozwój motoryczny, asymetria ciała, problemy ruchowe oraz wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe. Główną zasadą metody Bobath jest wykonywanie ćwiczeń całego ciała, dzięki którym istnieje możliwość aktywnego redukowania problemów wynikających z uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.
Przede wszystkim w rehabilitacji dzieci i niemowląt dąży się do wyeliminowania nieprawidłowych odruchów. Za pomocą indywidualnie dopasowanych ćwiczeń stymulowane są także aktywności pożądane zbliżone do fizjologicznych reakcji. W efekcie metoda Bobath pomaga w wykształceniu właściwych wzorców ruchowych oraz normalizuje niewłaściwe napięcie mięśniowe, a tym samym może przygotować dziecko do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości.
Jak wyglądają ćwiczenia w metodzie Bobath?
Treningi dla dzieci i niemowląt w ramach metody Bobath dostosowane są indywidualnie do rodzaju porażenia oraz możliwości pacjenta. Przede wszystkim stosowane są różnego rodzaju techniki, np. taping lub pressure, których celem jest aktywacja mięśni, przeniesienie ciężaru ciała dziecka, a następnie stymulacja prowadząca do uzyskania ruchu zbliżonego do naturalnej reakcji. Dodatkowo w trakcie treningów mogą być wykorzystywane akcesoria, między innymi piłka, która znajduje zastosowanie podczas nauki unoszenia i utrzymywania główki przez niemowlęta.
W rehabilitacji metodą NDT Bobath duże znaczenie ma nie tylko pomoc doświadczonych rehabilitantów, takich jak specjaliści z Centrum Progres Niepublicznej Poradni Specjalistycznej w Świdnicy, ale również niezbędna jest praca rodziców. Ze względu na to, że do wykształcenia zdrowych odruchów konieczne jest regularne powtarzanie ćwiczeń, powinny być one wkomponowane w codzienny rozkład dnia dziecka. Z tego powodu do uzyskania zadowalających efektów terapii, rodzice muszą stymulować malucha w czasie opieki, zabawy oraz zabiegów pielęgnacyjnych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lek. Alicja Koszel-Orłowska, specjalista otolaryngolog, chirurgia głowy i szy
woj. mazowieckie Lekarze - laryngolodzy05-500 Piaseczno, Nefrytowa 12
-
Hipokrates Centrum medycyny pracy
woj. śląskie Lekarze - medycyna pracy43-100 Tychy, gen. De Gaulle'a 49
-
Mateusz Gutkowski Specjalistyczna Praktyka Lekarska
woj. pomorskie Lekarze - neurolodzy89-600 Chojnice, Bytowska 70
-
Ewa Sawicka Lek Med Specjalistyczny Gabinet Geriatryczno-Internistyczny
woj. śląskie Lekarze - geriatrzy42-202 Częstochowa, Mehoffera 12