Metody leczenia przewlekłego zapalenia zatok

Długotrwałe problemy z zatkanymi zatokami i katarem potrafią być niezwykle uciążliwe. O ile w przypadku przeziębienia i grypy dolegliwości te szybko mijają, nie tak łatwo wyleczyć zapalenia wywołane nieprawidłową pracą zatok. Zakłócenie ich funkcjonowania może powodować nie tylko dyskomfort, ale być również przyczyną poważnych powikłań. Dlatego też warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Przewlekłe zapalenie zatok – najczęstsze przyczyny
Aby problemy z zatokami można było zakwalifikować do przewlekłych, muszą trwać około 12 tygodni i nawracać kilka razy w ciągu roku. Za ich pojawienie odpowiedzialne są drobnoustroje, głównie bakterie, wirusy, grzyby oraz czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczone powietrze, dym z papierosów lub drażnienie przez substancje chemiczne. Na przewlekanie się zapalenia zatok przynosowych często ma wpływ ich indywidualna dla każdego człowieka budowa, szczególnie z zaburzeniami drożności okolicy ujść zatok (kompleksu ujściowo-przewodowego), skrzywienie przegrody nosa, alergie wziewne i pokarmowe.
Przeczytaj również: Zapalenie zatok - ostre czy przewlekłe?
— Przyczyną przewlekłego zapalenia zatok mogą być również nieleczone zęby, współistnienie przerostu migdałków, szczególnie gardłowego, choroba refluksowa i kilka innych, rzadziej występujących czynników – informuje jeden z lekarzy Centrum Medycznego Suliga. – Przewlekłe zapalenie zatok można rozpoznać po wielu objawach, które zwykle nie mają gwałtownego przebiegu.
Schorzenia tego typu najczęściej objawiają się:
- wyciekami z nosa w postaci śluzu, wody lub ropy,
- trudnościami w oddychaniu,
- zaburzeniami węchu lub jego brakiem,
- obrzękami błony śluzowej nosa,
- wydzieliną spływającą do gardła,
- suchym kaszlem,
- polipami,
- zmęczeniem.
Przyczyną przewlekłego zapalenia zatok mogą być również nieleczone zęby lub skrzywienie przegrody nosowej. Nowoczesne technologie i rozwój medycyny, oprócz leczenia farmakologicznego, pozwalają także na zabiegi poprawiające pracę zatok.
Przeczytaj również: Jak wygląda leczenie choroby peyroniego?
Wbrew obiegowej opinii bóle głowy i gorączka nie są objawem przewlekłego zapalenia zatok. Jeśli pojawiają się w przebiegu przewlekłego zapalenia, to mogą świadczyć o zaostrzeniu choroby lub zaczynających się powikłaniach.
Przeczytaj również: Jak wyleczyć zwyrodnienie plamki żółtej?
Jak leczyć chore zatoki?
Według danych statystycznych co drugi Polak przynajmniej raz w życiu borykał się z problemem przewlekłego zapalenia zatok. Niezależnie od tego, jak długo utrzymują się objawy schorzenia, wymaga ono zastosowania odpowiedniego rodzaju terapii. Najważniejsze jest, aby problem został właściwie zdiagnozowany. Po dokonaniu oględzin lekarz może wdrożyć dopasowaną do nasilenia objawów metodę leczenia.
Źródło problemu można zlokalizować kilkoma sposobami. Należą do nich badanie laryngologiczne, w tym endoskopowe, tomografia komputerowa, posiew wydzieliny oraz testy alergiczne. Na podstawie wyników pacjenta, lekarz wybiera metodę leczenia, która może być farmakoterapią lub operacyjnym rozwiązaniem problemu. Ze względu na coraz lepszy dostęp do nowoczesnego sprzętu, często poleca się zabiegi otolaryngologiczne. Można do nich zaliczyć endoskopowe funkcjonalne operacje zatok przynosowych oraz korektę przegrody. Są to precyzyjne metody pozwalające na przywrócenie anatomicznych i fizjologicznych cech zatok oraz zapewnienie im właściwej wentylacji i drenażu.
Nieinwazyjne metody kuracji, takie jak farmakoterapia, nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Często problemy z zatokami wymagają leczenia zabiegowego. Poprawa następuje u około 90% pacjentów poddawanych operacjom.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mateusz Gutkowski Specjalistyczna praktyka lekarska
woj. pomorskie Lekarze - neurolodzy89-600 Chojnice, Bytowska 70
-
Ortopeda Camlet Krzysztof Gabinet Ortopedyczny, Konsultacje Ortopedyczne
woj. mazowieckie Lekarze - ortopedzi07-400 Ostrołęka, rtm. Witolda Pileckiego 14 (wej. od Al. .Jana Pawła II)
-
Medan Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej
woj. wielkopolskie Lekarze - interniści63-200 Jarocin, Wrocławska 38
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Lekarze - ortopedzi05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34