Metody leczenia uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to poważne schorzenie, które lekceważone może prowadzić nawet do śmierci. W międzyczasie narkoman może jednak zniszczyć relacje i doprowadzić do krzywdy wielu osób. Jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie leczenia, którego celem jest poprawa jakości życia, a także dążenie do całkowitej abstynencji. Jakie są dziś promowane metody radzenia sobie z takim zaburzeniem?
Rodzaje terapii narkotykowej
Leczenie uzależnienia od narkotyków może przybierać różne formy. W zależności od miejsca i długości trwania wyróżnia się terapie:
stacjonarne długoterminowe,
stacjonarne średnioterminowe,
krótkoterminowe.
Ta ostatnia zwykle odbywa się na oddziale szpitalnym i opiera się na połączonych ze sobą działaniach medycznych, farmakologicznych oraz psychologicznych. Z kolei pierwsze dwie zaliczają się do specjalnych programów, zwykle w ośrodkach zwalczania narkomanii, takich jak Kujawski Ośrodek Rehabilitacji i Terapii KORT.
Najkrótsze okresy leczenia przypadają na 6 – 8 tygodni. To absolutne minimum. Dla porównania, terapia średnioterminowa może trwać nawet 8 miesięcy.
Terapia grupowa
Metodą bardzo często wybieraną przez uzależnionych i ich rodziny jest leczenie grupowe, polegające na spotkaniach z innymi pacjentami i z prowadzącym/i.
Taki typ leczenia narkomanii może być efektywny zwłaszcza dla tych, którzy lubią rozmawiać z innymi i pragną porównać swoją historię do sytuacji współuzależnionych. Można w ten sposób zyskać zupełne nowy punkt odniesienia i lepiej zrozumieć pewne mechanizmy związane z sięganiem po substancje psychoaktywne.
Mocną stroną terapii grupowej jest też wzajemne wspieranie się, obserwowanie postępów i motywowanie.
Zajęcia indywidualne
W wielu przypadkach osoba uzależniona jest kierowana na zajęcia indywidualne z psychoterapeutą. Bardzo ważne jest jednak to, by w takiej relacji pomiędzy pacjentem a terapeutą dominowała atmosfera zaufania i wzajemnego szacunku.
Nurt poznawczo-behawioralny jest jednym z najczęstszych, które praktykuje się w terapii uzależnień. Wykorzystuje się wówczas mechanizmy powtarzania sytuacji i uczenia się wyeliminowania chęci zażywania narkotyków.
Od czego zacząć?
Warto pamiętać o tym, że narkomania to choroba. Jej leczenie musi być jednak poprzedzone wolą pacjenta do tego, by zmienić coś w swoim życiu. Motywacja wewnętrzna jest konieczna do tego, by proces terapeutyczny mógł przebiegać sprawnie i z sukcesem.
Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że może to potrwać długie miesiące, a nieraz nawet i lata. Cel na pewno wart jest jednak podjęcia wysiłku.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rehabilitacja Majowe NZOZ
woj. zachodniopomorskie Rehabilitacja70-786 Szczecin, Iwaszkiewicza 89 lok. 95
-
Gabinet Medycyny Estetycznej,Dermatologii i Alergologii prof. dr hab. med. Romuald Olszański
woj. pomorskie Medycyna estetyczna81-361 Gdynia, Władysława IV 38b lok. 18
-
Specjalistyczna Praktyka Położnej Anna Patuła
woj. warmińsko-mazurskie Pielęgniarstwo - usługi10-288 Olsztyn, Prusa 8 lok. 2