Moje dziecko ma autyzm. Co dalej?

Diagnoza autyzmu to bez wątpienia bardzo ciężkie doświadczenie, które powoduje ogromne zmiany w życiu całej rodziny. Na samym początku wielu rodziców zadaje sobie pytanie „co dalej?” i niestety nie są oni w stanie znaleźć odpowiedniego rozwiązania. Nie sprzyjają temu również negatywne emocje oraz lęk. Warto jednak wiedzieć, że po rozpoznaniu autyzmu niezbędne jest podjęcie jak najszybszych działań terapeutycznych. Do kogo udać się po diagnozie autyzmu? Podpowiadamy.
Autyzm u dziecka - gdzie szukać pomocy?
Opieka nad dziećmi z autyzmem jest bardzo wymagająca i często przewyższa możliwości rodziców. Zdarza się, że muszą oni zrezygnować z pracy na rzecz całodobowej opieki nad maluchem. Co więcej, po postawieniu diagnozy część z nich nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z ciężkimi emocjami, co nie ułatwia poszukiwań specjalistycznej pomocy.
Ogromnym wsparciem dla rodziców dzieci z autyzmem okazują się jednak organizacje, takie jak Fundacja Miś dla dzieci autystycznych. W ramach jej działalności organizowane są zajęcia terapeutyczne i terapie oraz konsultacje ze specjalistami, którzy wspierają dorosłych w trudnej sytuacji.
Konsultacje z psychologiem pomogą rodzicom w zaakceptowaniu postawionej diagnozy. Oprócz tego specjaliści podpowiedzą im, jak powinni postępować z pociechą w domu, aby jak najlepiej wesprzeć jej właściwy rozwój. Poza tym Fundacja Miś pomaga rodzicom w zakupie leków, niezbędnych w niektórych formach terapii.
Na czym polega terapia dzieci ze spektrum autyzmu?
Dzieci z autyzmem funkcjonują na różnych poziomach, w związku z czym plan terapeutyczny musi być całkowicie zindywidualizowany. Specjaliści z różnych dziedzin podczas diagnozy malucha zwracają uwagę na jego deficyty i dobierają metodę leczenia w taki sposób, aby odpowiednio wspierała poszczególny sfery funkcjonowania.
W Fundacji Miś proponowanych jest wiele form psychoterapii, m.in. terapia TEACCH, której głównym celem jest osiągniecie przez podopiecznego samodzielności. Analiza Behawioralna, która podtrzymuje i modeluje prawidłowe zachowania dziecka i wygasza nieadekwatne wzorce zachowania. Ponadto, w niektórych przypadkach skuteczne okazuje się zastosowanie integracji sensorycznej, muzyko lub dogoterapii.
Pomoc dla rodziców dzieci z autyzmem zakłada również zajęcia terapeutyczne, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie oraz prawidłowy rozwój. Dzięki nim dzieci rozwijają mowę i komunikację oraz uczą się postępowania w życiu społecznym. Zapewnienie opieki pociechom pozwala także rodzicom na chwilę odpoczynku od codziennych obowiązków.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Przychodnie - podstawowa opieka zdrowotna05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34