Na czym polega bilans profilaktyczny dziecka?

Rozwój dziecka jest ciągłym procesem. Każdego dnia mały człowiek nabywa nowe umiejętności, które są efektem aktywności fizycznej oraz intelektualnej. W pierwszych latach dochodzi do spektakularnych i przełomowych momentów, które warto obserwować. Temu celowi służy m.in. bilans profilaktyczny. Jest on wykonywany regularnie, do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Sprawdź, na czym dokładnie polega i jaki jest jego przebieg!
Jak przeprowadzany jest bilans profilaktyczny?
Bilans przeprowadza lekarz pediatra lub lekarz rodzinny na konkretnych etapach rozwoju. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2010 r. badanie okresowe dziecka powinno się odbyć w wieku:
- 2 lat,
- 4 lat,
- 6 lat,
- 10 lat,
- 14 lat,
- 16 lat,
- 18 lat.
Podczas badania lekarz ocenia rozwój fizyczny i psychiczny młodego człowieka. Przede wszystkim zwraca uwagę na wzrok, słuch oraz mowę, a także sprawność układu ruchu. Dzięki tak prowadzonej profilaktyce można wykryć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych, takich jak: wady statyczne stóp, skolioza, choroby nerwowo-mięśniowe, nierówności kończyn i wiele innych. Jak wskazują specjaliści gabinetu pediatrycznego Karoliny Prątnickiej, to ważne, gdyż wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości umożliwia zapobieganie utrwalaniu się wad.
Przygotowanie do bilansu profilaktycznego i jego przebieg
Bilans profilaktyczny dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań. Opiekun musi mieć ze sobą książeczkę zdrowia malucha i ewentualnie jego dokumentację medyczną. Są to przede wszystkim karty informacyjne leczenia szpitalnego oraz wyniki przeprowadzonych wcześniej badań. Lekarz podczas badania dopytuje o przebyte choroby, sprawdza szczepienia profilaktyczne.
W trakcie wizyty lekarskiej zwraca się uwagę na prawidłowy rozwój psychoruchowy oraz przyrost masy ciała. Dziecko jest mierzone i ważone, co pozwala sprawdzić, czy jego wzrost oraz rozwój przebiegają w sposób proporcjonalny i prawidłowy. U starszych dzieci sprawdza się ciśnienie tętnicze, bada wzroku i słuchu. Wskazuje się zalecenia, które mają wpływ na dalszy, prawidłowy rozwój. Możliwe jest również uzyskanie przez opiekuna skierowania na badania specjalistyczne lub rehabilitację. Bilans obejmuje analizę postawy dziecka w pozycji stojącej, ocenę jego sylwetki i pleców w skłonie. Warto go rozszerzyć o profesjonalną analizę chodu i ocenę sposobu obciążania stóp.
Wnioski z wykonanego badania bilansowego, a także dalsze zalecenia, są wpisywane do książeczki zdrowia dziecka i dokumentacji medycznej, prowadzonej przez przychodnię.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tatiana Pokotycka Lek. Med. Okulista
woj. lubuskie Lekarze - okuliści69-200 Sulęcin, Kościuszki 8 lok. 1
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
woj. łódzkie Lekarze - psychiatrzy91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14
-
Endogast Nzoz Ewa Wrzesińska-Ambroż
woj. świętokrzyskie Lekarze - gastrolodzy25-355 Kielce, Zagórska 24 lok. 26