Na czym polega rehabilitacja osób po udarze mózgu?

Spis treści
Udar mózgu, czyli nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu dotyka rocznie około 70 tys. osób – blisko 30 tys. z nich umiera w ciągu miesiąca. Spośród reszty 50% chorych ma szanse na pełny powrót do zdrowia, wiele jednak zależy od tego, jak szybko choremu zostanie udzielona specjalistyczna pomoc. Jak wyglądają metody rehabilitacji pacjentów po udarze? Oto kilka z nich.
Terapia językowa
Bardzo często osoby po udarze doświadczają problemów z mówieniem, czytaniem, pisaniem, liczeniem oraz rozumowaniem. Terapia tego typu dysfunkcji polega na ćwiczeniach, dobranych pod kątem stopnia zaburzenia przez neuropsychologów i neurologopedów. Sesje terapeutyczne odbywają się zwykle 3 razy w tygodniu i trwają od 45 do 60 minut. W ich trakcie chory na nowo uczy się słów oraz komunikatów, które pozwalają mu porozumiewać się z otoczeniem. Bardzo często terapia poudarowa wykorzystuje specjalne programy komputerowe, które stopniowo podnoszą stopień trudności wykonywanych ćwiczeń i poprzez zabawę stymulują pacjenta do pracy.
Problemy z jedzeniem
Zdarza się, że w wyniku udaru chory nie jest w stanie przełknąć nawet bardzo rozdrobnionych pokarmów. Jest to wynikiem niedowładu mięśni języka, gardła oraz podniebienia. Pomocne w takich przypadkach jest wykonanie przez terapeutę odpowiedniego masażu
Zaburzenia postawy
Około 15% pacjentów po udarze wykazuje problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy, zarówno stojąc, jak i siedząc – mają oni tendencję do odchylania się na lewo lub prawo, gdyż właśnie takie ułożenie ciała postrzegają za prawidłowe. Zaburzenie to nazywane jest zespołem odpychania, ponieważ próby „naprostowania” chorego spotykają się z jego oporem – opiekun zostaje odepchnięty. Z czasem problem ten ustępuje sam, choć zanim to się stanie może spowodować wiele problemów. Zamiast na siłę wymuszać prawidłową postawę, możemy pomóc choremu kontrolować postawę poprzez narysowanie lub naklejenie na ścianach pionowych pasów, które będą służyć mu za wzór.
Problemy z oddawaniem moczu
Bardzo często osoby po udarze mają zakładany cewnik w pęcherzu moczowym. Choć jest to rozwiązanie pomoce, może prowadzić do „rozleniwienia” pęcherza – z czasem pęcherz przestanie reagować na zbierający się w nim mocz i z tego powodu usunięcie cewnika okaże się niemożliwe. Dlatego należy pamiętać o tym, by utrzymywać pęcherz w sprawności. Odbywa się to poprzez zaciskanie rurki cewnika na coraz dłuższe okresy czasu, tak być mocz mógł zebrać się w pęcherzu. Ćwiczenia te należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami lekarza.
Rehabilitacja pacjenta jest niezwykle ważna, bez niej chory nigdy nie odzyska dawnej sprawności. Niestety jednak przypadków udarów mózgu jest coraz więcej, zaś liczba miejsca na oddziałach rehabilitacji neurologicznej w szpitalach nie zmienia się. Dlatego też konieczna jest opieka nad chorym w domu lub w specjalnych placówkach opieki, takich jak Ośrodek Duomed w Markach.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Medbeauty Klinika Medycyny Estetycznej dr Andrzej Kępa
woj. dolnośląskie Medycyna estetyczna58-100 Świdnica, gen. Sikorskiego 31
-
Praktyka Położnicza Sandra Wichowska
woj. mazowieckie Pielęgniarstwo - usługi05-825 Grodzisk Mazowiecki, Włocławska 41
-
Centrum neurorehabilitacji, komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC)
woj. zachodniopomorskie Rehabilitacja71-622 Szczecin, Parkowa 21