Na czym polega test DNA na mikroślady
Niewątpliwie testy DNA to najpewniejsza metoda identyfikowania osób, wykorzystywana dla celów prywatnych, medycznych, kryminalistycznych i sądowych. Metoda rozpropagowana za sprawą licznych filmów o wątku kryminalnym, dzisiaj jest stosowana powszechnie także do celów prywatnych. Współczesne metody badawcze umożliwiają analizę kodu DNA na podstawie niewielkich próbek biologicznych, a do uzyskania oczekiwanego wyniku wystarczy nawet pojedynczy włos. Co ważniejsze, do badań DNA nie muszą być wykorzystywane materiały bezpośrednio pobrane od osoby, której kod jest analizowany; wystarczy do tego wykorzystać np. mikroślady śliny pozostawionej na niedopałku papierosa, smoczka lub ustnika albo i ślady pozostawione na szklance czy szczoteczce do zębów. Badanie kodu DNA na podstawie mikrośladów to postęp milowy w kryminalistyce; umożliwiło one rozwiązanie wielu niewyjaśnionych spraw z przeszłości, a w sprawach prywatnych często wykorzystywane jest dzisiaj do ustalania ojcostwa.
Analizowanie kodu DNA – najpewniejsza metoda identyfikowania osób
Podstawą identyfikacji osób na podstawie analizy próbek DNA stało się dokonane w 1985 r. przez Aleca Jeffreys’a, naukowca z uniwersytetu w Leicester, odkrycie, że każdy człowiek ma swój własny, niepowtarzalny kod genetyczny. Stwierdzono, że różnice w kodzie występują nawet u jednojajowych bliźniąt. Współczesne metody analityczne rozwinięto do tego stopnia, iż uważa się, że prawdopodobieństwo powtórzenia się dwóch identycznych profili DNA jest mniejsze niż 1 na miliard. Szybko okazało się, że badanie śladów DNA to doskonałe narzędzie w badaniach kryminalistycznych; w wielu przypadkach pozwoliło ono uwolnić od winy niesłusznie skazanych i zidentyfikować rzeczywistych sprawców różnego rodzaju zbrodni. Policje całego świata zaczęły tworzyć bazy danych DNA, na podobieństwo baz danych linii papilarnych. Oczywiście, jak dzieje się ze wszystkimi odkryciami naukowymi, także i badanie profilu DNA szybko zaczęto wykorzystywać do celów prywatnych, a głównym tego efektem są testy na ojcostwo, o których nieco więcej opowiedziano nam w Laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy.
Ustalanie ojcostwa w badaniu DNA
Właściwe i pewne ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa ma istotne znaczenie w wielu sprawach społecznych i prawnych. Najczęściej mamy z tym do czynienia wtedy, gdy dochodzi do procesów sądowych tyczących się alimentów. Czasami testy takie wykonuje się także na żądanie ojców, którzy chcą dochodzić swoich praw rodzicielskich do dziecka. Niekiedy też ustalenie ojcostwa na podstawie testu DNA ma decydujące znaczenie w sądowych sprawach spadkowych. Zawsze ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa w badaniu DNA polega na porównaniu dwóch próbek pobranych od domniemanego ojca i od dziecka. Oczywiście laboratoria przeprowadzające takie analizy gwarantują pełną poufność swych działań, przy czym takie badanie może zostać także przeprowadzone anonimowo, wyłącznie do wiedzy osoby zainteresowanej. Warto wiedzieć, że jeśli nie ma możliwości pobrania materiału od ojca, to można wykorzystać materiał od jego krewnych, a odpowiednio dobrane testy zagwarantują prawidłowy wynik. Należy też mieć świadomość tego, że aby test DNA miał moc dowodową w sądzie, to próbki do analizy muszą być pobrane w specjalnych punktach pobrań, które licznie funkcjonują w całej Polsce.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana