Najczęstsze choroby paznokci stóp i metody ich leczenia

Choroby paznokci stóp wymagają specjalistycznych metod leczenia. Ich przyczyny mogą być różne – od niedoboru witamin, przez urazy mechaniczne, po zaburzenia ogólnoustrojowe. Jednak najczęstszym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do dermatologów i gabinetów podologicznych pozostaje grzybica. Co zatem warto wiedzieć o chorobach paznokci stóp, aby ustrzec się ich i skutecznie je leczyć?
Co mówią paznokcie stóp o stanie zdrowia?
Wygląd paznokci świadczy o kondycji i zdrowiu całego organizmu, dlatego w przypadku podejrzenia choroby paznokci stóp, nie warto odkładać terapii. Zdrowe paznokcie są gładkie, bez bruzd i mają cielisty kolor.
Zmiany, które powinny niepokoić to:
- białe punkty na płytce,
- żółte i brunatne plamy,
- zgrubienia, bruzdy i wgłębienia,
- pękanie, złuszczenia,
- stwardnienie płytki,
- wrastanie paznokcia w ciało,
- ból paznokcia.
Należy też wspomnieć objawach, pojawiających się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Należą do nich zmiany łuszczycowe paznokci. Łuszczycowe paznokcie są suche, przerośnięte i matowe, z wyraźnymi wgłębieniami – w takim przypadku zaleca się stosowanie maści dziegciowych lub salicylowych, a także suplementację witaminy A.
A jeśli to ?
Nierówna płytka paznokcia, o żółtej lub brunatnej barwie, wskazuje na grzybicę lub jej odmianę – drożdżycę. Chory paznokieć zmienia kolor, jest łamliwy i nieładnie pachnie, a pod płytką pojawiają się zrogowacenia. Warto wiedzieć, że poza kłopotliwymi kwestiami estetycznymi, grzybica może doprowadzić do utraty paznokcia i bakteryjnej infekcji skórnej.
Grzybica to bardzo trudna do wyleczenia choroba, dlatego ważne jest, aby po zauważeniu pierwszych objawów zasięgnąć porady dermatologa lub od razu udać się do gabinetu podologicznego, takiego jak Medic4Foot w Łodzi, gdzie przyjmują specjaliści, mający doświadczenie w leczeniu chorych paznokci. W przypadku zmian grzybiczych, interwencja podologiczna polega na oczyszczeniu płytki paznokciowej oraz aplikacji naturalnych preparatów leczących.
Zmiany pourazowe i wrastający paznokieć – jak im zapobiegać?
Najwięcej urazów paznokci stóp powoduje chodzenie w za małych lub zbyt wąskich butach. Skutkuje to m.in. wrastaniem paznokci, zwłaszcza na dużych palcach stóp.
Inne przyczyny deformacji i wrastania paznokci to:
- urazy mechaniczne,
- nieprawidłowe obcinanie paznokci,
- przebyty zabieg chirurgiczny, w tym zrywanie paznokcia,
- zaburzenia biomechaniki stopy,
- zaburzenia krążenia,
- uwarunkowania genetyczne,
- infekcje grzybicze i bakteryjne.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hipokrates Centrum medycyny pracy
woj. śląskie Lekarze - medycyna pracy43-100 Tychy, gen. De Gaulle'a 49
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr n. med. Danuta Jakubowska-Kowalska
woj. śląskie Lekarze - interniści41-902 Bytom, Zygmunta Starego 1
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
woj. małopolskie Lekarze - stomatolodzy31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20